Sa višegodišnjim iskustvom Elma Semić već dobro poznaje optičarski posao, a u razvoj stručnih znanja uložila je mnogo vremena i truda i kroz razne edukacije dobila zvanje naočalnog majstora optike i optometrije. Njena vizija oduvijek je bila da ne prodaje naočale, već da svojim klijentima bude saveznik u očuvanju vida, a kroz svoju Specijalističku optičarku radnju ES Optic danas to i ostvaruje.
”Od kada sam u ovom poslu želja mi je bila da imam vlastitu optičarku radnju i da budemdio poduzetničkog svijeta. Do sada nisam osjećala da je pravi trenutak za to, već sam ulagala u znanje i sticala iskustvo iz oblasti optike. Međutim, nakon prijave na Program podrške poduzetništvu u Visokom i završene poduzetničke obuke rekla sam sebi: „Sad ili nikad“ i tako je sve počelo. Volim svoj posao i ništa mi nije teško, jednostavno sam se pronašla u ovome.”
Svoju priču Elma živi srčano i iskreno što se svakako može primjetiti i na njenim društvenim mrežama gdje svakodnevno objavljuje zanimljivosti i novitete iz svoje optike.
”Najviše me raduje činjenica što mogu pomoći svojim klijentima i pružiti im kvalitetnu
uslugu na licu mjesta. Otkako radim u svome obrtu, moj radni dan često traje duže od 8
sati i nastojim da dajem svoj maksimum u svom poslu. Naročito me motiviše situacija
kada moji klijenti dožive da prvi put stave naočale i kažu mi: „Ja tek sad vidim“.”
Za razliku od prijašnjih poslova, poduzetništvo donosi nova iskustva, ali i izazove. Međutim, kao što treba slaviti uspjehe, tako treba slaviti iskustva koja nam donose nove lekcije koje smo doživjeli kroz izazove i neuspjehe.
”Gledajući iz ove pozicije mogu reći da je svaka prepreka imala smisla i da mi je donijela
novo, korisno iskustvo. Poduzetništvo doprinosi ličnom razvoju, gdje postajemo
snalažljiviji, ekonomičniji, strpljiviji i bolji ljudi.”
Nakon kratkog perioda u poduzetnišvu Elma se dobro snalazi i nada se da će se posao dobro razvijati, te da će nakon izvjesnog perioda biti u mogućnosti da zaposli novog radnika u svoj tim. Posebno je zahvalna na iskustvima i znanjima koje je stekla kroz učešće na Programu podrške poduzetništvu na području grada Visoko koji je realizovan uz podršku projekta EU4BusinessRecovery i Lokalnog partnerstva za zapošljavanje Visoko.
”Obuka koju sam prošla me itekako spremila na izazove na koje sam nailazila, prolazili
smo kroz razne simulacije događaja koji bi nas potencijalno mogli dočekati u
poduzetništvu. Sva ta nova znanja naviru kada se nalazim pred novim izazovima i onda
sama sebe iznenadim kako reagujem na izvjesne situacije.”
Za nove poduzetnike bi imala savjet da se odvaže i da krenu hrabro ka razvoju svoje
poduzetničke ideje.
”Ukoliko volite to što radite i spremni ste da radite na sebi onda će vaša ideja i uspjeti.”
Podrška pokretanju ovog biznisa pružena je kroz projekat “Visoko – Brend Poduzetništva” koji provodi Lokalno partnerstvo za zapošljavanje Visoko. Projekat „Visoko – Brend poduzetništva“ se implementira kroz projekat “COVID-19 Investment Response” – EU4Business Recovery i finansiraju ga Evropska unija i vlada Savezne Republike Njemačke, a implementiraju GIZ, MOR i UNDP. EU4BusinessRecovery projekat pomaže MMSP, poljoprivredno-prehrambene i turističke djelatnike da nastave svoje poslovanje i sačuvaju radna mjesta; podržava poduzetnike, mlade i druge ugrožene grupe da osnuju vlastiti biznis. Kao rezultat ovog projekta biće sačuvano više od 1.000 radnih mjesta ugroženih pandemijom i biće otvoreno najmanje 100 novih radnih mjesta.
Za više informacija posjetite www.eu4business.ba
Visoko.co.ba/Brend poduzetništva
Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti i postaviti link našeg portala kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.
Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.