Poslovne prakse u EU podrazumijevaju primjenu digitalnih rješenja, uključujući i mogućnosti koje nudi elektronski potpis za jednostavnije poslovanje i bolje ekonomske rezultate. U BiH se prave reformski koraci, ali građani nisu zadovoljni kvalitetom usluga koje dobijaju u institucijama i većina kaže da je uvođenje elektronske baze podataka presporo. Počinje i digitalizacija usluga BH Telecoma, a nadležni su objasnili šta će to značiti za korisnike usluga ovog mrežnog operatera.
Šalteri bi ubrzo mogli otići u zaborav. Barem u BH Telecomu. Sve usluge web shopa ovog mobilnog operatera, u sklopu kojih je predviđeno potpisivanje ugovora, sada je moguće kupiti i potpisati ugovor online bez odlaska u poslovnicu, a sve uz pomoć digitalnog potpisa. Ovo ujedno predstavlja i početak digitalizacije našeg društva na jedan sistematičan način.
„Digitalna transformacija znači da građani ne moraju čekati na šalterima, da mogu ostvarivati svoja prava i kupovati usluge jednostavno, brzo i uz potpuno odsustvo prostora za koruptivno djelovanje“, kazao je ministar komunikacija i prometa BiH Edin Forto.
Govoreći o saradnji sa BH Telecomom, direktor IDDEEA-e Almir Badnjević istakao je da će se moći dobiti zastićeni kvalifikovani elektronski potpis, a da će onda sve one usluge za koje ste prije moralo doći na šalter BH Telecoma – to moći uraditi elektronski.
Iz Uprave BH Telecoma poručuju da je glavni i osnovni cilj unapređenje efikasnosti i brzine usluge, te da su na raspolaganju svim nivoima vlasti i institucijama koje se kroz proces uvezivanja žele osavremeniti.
„Nema potrebe da poslije kupovine na web shopu idete u nekakvu poslovnicu, da čekate poštara da vam donese dokument da se potpiše svojeručno – ovoga puta će se to uraditi iz topline svog doma“, navodi Amel Kovačević, direktor BH Telecoma.
Ukidanje čekanja u redovima i uvođenje digitalnih usluga put je ka transformaciji javnog sektora, koji kroz digitalizaciju ima šansu da postane dugoročno održiv.
Visoko.ba/federalna.ba
Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti naš portal kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.
Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.