SvijetEksperti upozoravaju na cyber prijetnje pred izbore u Izraelu

Eksperti upozoravaju na cyber prijetnje pred izbore u Izraelu

Eksperti upozoravaju da je Izrael, zemlja u kojoj se održavaju parlamentarni izbori naredne sedmice, osjetljiv na strana hakovanja i cyber kampanje koje su poremetile politički proces u drugim državama.

Benjamin Netanyahu, koji teži da peti put postane premijer, kaže da “nijedna zemlja nije bolje pripremljena” da se suprostavi miješanju u izbore.

Međutim, uprkos uspješnom tehnološkom sektoru i razmetanju bezbjednosnim sposobnostima, eksperti kažu da su izraelski zakoni prevaziđeni i da Netanyahuova vlada ne smatra prioritetom cyber prijetnje.

Tek što je počela izborna kampanja u januaru, direktor izraelske bezbjednosne službe Shin Bet rekao je na jednom zatvorenom skupu da je jedna svjetska sila pokušala da omete glasanje zakazano za 9.april.

Sumnja je pala na ruske operativce ozloglašene zbog njihovog navodnog cyber miješanja u predsjedničku trku u SAD-u i referendum o Brexitu.

Ubrzo potom objavljeno je da su iranski agenti hakovali telefon glavnog Netanyahuovog rivala na izborima Bennyja Gantza, bivšeg komandanta vojske.

Iako se to dogodilo mjesecima prije nego što je Gantz ušao u izbornu trku skandal je prijetio da omete njegovu kampanju mahom zasnovanu na bezbjednosnom kredibilitetu.

Boaz Dolev, rukovodilac cyber bezbjednosne firme “ClearSky” rekao je da su se iranski operativci usavršili svoju vještinu hakovanja telefona u posljednjih pet godina i da su im na meti bili skoro svi visoki izraelski vojni zvaničnici.

On je dodao da je Izrael takođe meta hakera koji podržavaju bojkot protiv te zemlje predvođen Palestincima,a koji pokreću napade svake godine, a ove godine će se taj napad poklopiti s izborima.

Mnogi eksperti međutim kažu da najveća prijetnja dolazi iznutra. Karin Nahon, predsjednica Izraelskog udruženja interneta objašnajva da glavna opasnost dolazi od izraelskih političara i njihovih pristalica koje šire dezinformacije na društvenim mrežema.

Ona navodi da je zakoni ne mogu dovoljno da spriječe takve aktivnosti jer su oni koji se odnose na političku propagadnu napisani prije digitalnog doba i slabo su primjenjivani.

AP podsjeća da je u nedjelju izraelska organizacija Big Bots Project otkrila mrežu lažnih i automatizovanih naloga društvenih mreža od kojih su nekima rukovodile stvarne osobe, a gdje su cirkulisale objave podrške Netanyahuu i klevetani njegovi protivnici, pogotovo Gantz.

Jedan od istraživača koji su to objavili Noam Rotem je ocijenio da nalozi preko kojih se ubacuju lažne vijesti u demokratsku debatu predstavljaju “najveću i najusavršeniji prijetnju ikada viđenu “za izborni integritet Izraela.

Direktna veza između mreže i Netanyahuove konzervativne partije Likud međutim nije nađena.

Netanyahuov sin Jair koji je ranije imao neprijatnosti zbog aktivnosti na društvenim mrežama često je lajkovao objave na pomenutim nalozima.

Netanyahu je izvještaj o tome označio “lažnom istragom”. Kritičari kažu da vlada nije preduzela neophodne mere opreza.

federalna.ba/visoko.ba


Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti i postaviti link našeg portala kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.

Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.

NAJNOVIJE