Problem nedostatka radne snage u Njemačkoj može se riješiti samo značajnim povećanjem broja doseljenika, izjavila je i ekonomska ekspertkinja Monika Schnitzer, prenosi danas Deutsche Welle.
“Ako svake godine želimo da imamo po 400.000 novih građana i time održimo broj radnika, i ako oduzmemo ogroman broj onih koji se odavde iseljavaju – Njemačkoj je potrebno 1,5 miliona imigranata godišnje” rekla je Schnitzer za Suddeutsche Zeitung.
Schnitzer rukovodi Savjetom ekonomskih stručnjaka koji analizira privredni razvoj Njemačke i savjetuje saveznu vladu i koji zovu Pet mudraca. Ona je ocijenila da je Njemačkoj hitno potrebna kultura dobrodošlice i dodala da novi zakon kojim se olakšva dolazak kvalifikovane radne snage u Njemačku koji je nedavno usvojio Bundestag predstavlja korak u dobrom pravcu.
Istakla je međutim da su Njemačkoj potrebne nstitucije za strance, koje ih neće plašiti nego im pružati usluge. “Ne treba da zahtijevamo da svaki strani radnik govori njemački, nego da se pobrinemo da zaposleni koji rade sa strancima govore engleski”, dodala je.
Schnitzer je navela i da bi Njemačka morala više da ulaže u djecu dodajući da je “porazno što četvrtina đaka četvrtog razreda ne može dobro da čita”, što je pokazala nedavna studija.
Osim toga, kompanije bi morale su da motivišu starije zaposlene da nastave da rade, odnosno da ne odlaze u prevremenu penziju. U Njemačkoj mnogi ne žele da rade do napunjenih 67 godina, pokazuju takođe novije studije.
Schnitzer smatra da Njemačka ne napreduje “kako bi mogla i morala”. Između ostalog, nije ulagano u neophodnu infrastrukturu, značajno se kaska po pitanju digitalizacije, a i sa zaštitom klime se kasno krenulo, piše DW.
Visoko.ba/federalna.ba/Beta
Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti i postaviti link našeg portala kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.
Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.