Lokalne TemePozitivno VisokoDruštvenom odgovornošću stvoren mnogo ljepši ambijent za mlade visočke muzičare

Društvenom odgovornošću stvoren mnogo ljepši ambijent za mlade visočke muzičare

Visoko je kroz svoju istoriju uvijek imalo kvalitetnu muzičku scenu svih žanrova, kako samostalnih pjevača tako i muzičkih grupa, koji su nerijetko nastupali širom svijeta. Nećemo ih nabrajati pojedinačno, da ne bi koga slučajno preskočili, ali je činjenica da je Visoko uvijek bilo na mapi “muzičkih gradova” sa velikim brojem talenata. Nažalost, u posljednjih nekoliko godina, a najviše zbog nepostojanja adekvatnih prostorija za vježbanje, stagnirao je broj mladih bendova iako želja za svirkom nikada nije “utihnula”.

Na svu sreću, postoje nevladine organizacije i društveno odgovorne firme koje razumiju potrebe mladih te na sve načine pokušavaju da obezbijede barem minimalne uslove kako bi mladima ponudili razloge da vjeruju u bolju budućnost u svom gradu, a ne da samo gledaju kako će preko granice tražiti neko novo mjesto za svoj život. Upravo jedan takav primjer je otvorenje Muzičkog ateljea u centru Visokog, u prostoru nekadašnjeg Gradskog kina, čiji će Društveni centar od sada “krasiti” muzički instrumenti i mladi dječaci i djevojčice željni sviranja na muzičkim instrumentima.

Otvorenje Muzičkog ateljea

Sjajnom “kohezijom” Udruženja “Setup” i firme “Mega-Trans” pokrenuta je ideja kojom bi se upravo mladim ljudima stvorio bolji ambijent u gradu, a zahvaljujući spomenutoj firmi koja je donirala muzičke instrumente, visočka muzička budućnost ima perspektivu.

ŽELIMO OZBILJNE MUZIČKE PREDSTAVNIKE NA BH. SCENI

“Koliko Vam se često dešava da prepoznate na ulici mlade muzičare koji idu na probu? Da li smo kao zajednica poduzeli potrebne korake kako bi mladi imali priliku razviti svoj muzički talenat i nakon formalnog muzičkog obrazovanja? Razloga je mnogo, ali prvi i osnovni je nedostatak mjesta na kojem bi se primarno okupljali srednjoškolci i studenti koji žele da se bave muziciranjem. Mi smo to mjesto zamislili i odlučili da ideju i realizujemo. U saradnji sa lokalnim Udruženjem “Setup” i JU Centar za kulturu, sport i informisanje realizovali smo naše zamisli. Naša kompanija je ovom prilikom poklonila gradu Visoko vrijednu muzičku opremu čime će prostor društvenog centra u Gradskom kinu biti transformisan u Muzički atelje, s ciljem da u skorijoj budućnosti i naš grad ima ozbiljne muzičke predstavnike na bh. muzičkoj sceni”, istakli su iz firme “Mega-Trans”.

Sa otvorenja Muzičkog ateljea u Visokom

Kako su naglasili, njihov kratkoročni cilj je da do kraja naredne godine u Visokom vide minimalno dva nova banda, a izražavaju vjeru da će se prostor ateljea koristiti svakodnevno, te da će se bez problema ispuniti zacrtani cilj ovog projekta.

“Sigurni smo da će biti i veliki broj posjetilaca koji prepoznaju značaj jednog ovakvog projekta jer ćemo na taj način biti najbolja podrška mladima u koje vjerujemo da mogu popravljati stanje u Visokom i BiH zajedno sa nama”, dodali su iz visočke firme.

VELIKI BROJ MLADIH NA OTVORENJU

Muzički atelje je svečano otvoren u subotu, 3. decembra 2022. godine, a otvorenju je prisustvovao veliki broj gostiju, posebno mladih, koji su tako dali podršku jednoj ovakvoj ideji. Već u nedjelju, 4. decembra, održan je Dan otvorenih vrata gdje su se svi novi korisnici prostorija mogli upoznati sa prostorom i dogovoriti termine za vježbanje.

“Ideja je bila da pokažemo mladima, a koji su zaista u velikom broju podržali otvorenje Muzičkog ateljea, da imaju podršku od nas da rade ono to je kreativno, da se bave muzikom, da njeguju kulturu i da žive kvalitetnije od onoga kako smo mi živjeli posljednjih desetak godina, pogotovo u Visokom. Mi kada smo razmišljali, kako u Udruženju, tako i u Mega-Transu, šta je najbolje da uradimo po pitanju društvene odgovornosti, odnosno šta želimo promijeniti u sredini u kojoj radimo, željeli smo da mijenjamo društvo iz temelja. Sigurno da je ovo jedan od načina i pozivam sve ostale privredne subjekte i pojedince da razmišljaju u tom smijeru, jer ono što mi želimo je da naša omladina i generacije koje tek stasaju, a koje žele da se bave ovakvim stvarima, imaju želju da budu ovdje u Visokom. Mi to u Visokom sigurno možemo, objektivno ništa nas ne spriječava. Jedino što nas spriječava je to što smo dugo hibernirali i mislim da je došlo vrijeme da pokažemo da smo se probudili”, rekao je Jasmin Zubić, koji je na otvorenju Muzičkog ateljea bio u dvostrukoj ulozi – kao član Udruženja “Setup” i kao uposlenik firme “Mega-Trans”.

Jasmin Zubić

PROSTOR KOJI IMA VELIKI ZNAČAJ ZA MLADE BANDOVE I MUZIKU GENERALNO

Prema riječima Faruka Šahinovića, aktiviste i član Udruženja “Setup”, otvaranje Muzičkog ateljea za Visoko ima ogromnu simboličnu poruku, jer nakon pauze i laganog umiranja Visokog koje traje sigurno 15-ak godina, sve se to slomilo preko kulturnog života.

“Neka nam ovo bude pouka svima, da ne smijemo više nikada dozvoliti da kulturni život dovedemo u stanje u kojem jeste. To nas je i dovelo u ovo stanje apatije. Ništa se u Visokom prosperitetno nije dešavalo, sve se vrti oko iste mantre i priče. Vlasti se mijenjaju, a životi nam sve dosadniji i monotoniji. Prethodnih godina se pravila velika greška, jer se nije posvećivalo pažnje upravo tom segmentu. Nadam se da smo shvatili i izvukli pouku i zaista se nadam da ćemo od Visokog napraviti grad vrijedan života i divljenja. Zbog toga svega, za mene je lično čast da sam dio projekta Muzičkog ateljea. To je želja mog druga i saborca Jasmina Zubića. Drago mi je da sam bio dio ekipe koja je u Visokom upalila novu baklju u Gradskom kinu. Gradsko kino pripada svima nama i u njega ćemo vratiti život i dostojanstvo koje mu pripada. Želimo da slušamo potrebe građana, pozivamo ih da nam se pridruže i da zajedno sa njihovim idejama, zajedničkom realizacijom Visoko uredimo onako kako želimo”, poručio je Šahinović.

Faruk Šahinović sa budućim muzičarima

“Muzički atelje ima veliki značaj za nas koji se bave muzikom. Svi smo mi prošli i garaže i razne prostore te se na određeni način patili, pošto nismo imali adekvatnih prostorija gdje bi mogli svirati. Pogotovo je to teško danas, jer ne možete u nečiju kuću smjestiti, recimo, bubnjeve i svirati. Zbog svega toga ovaj prostor ima veliki značaj za razvoj mladih bendova i generalno muzičara u Visokom. Također, ono što je meni veoma drago je da jedna firma, koja se bavi transportom, i koja je donirala svu opremu, donirala je upravo opremu za muziku a bavi se skroz drugom djelatnošću. Oni su dali opremu da bi djeca u Visokom imala razlog da ostanu i to je jedna jako lijepa poruka provučena kroz sve ovo”, objasnio je Mahir Šahinović, jedan od “iskusnijih” muzičara iz Visokog, koji se kao takav odmah aktivno uključio u rad Muzičkog ateljea.

Mahir Šahinović

“Izradu ovog teksta podržala je Američka agencija za međunarodni razvoj (USAID) kroz projekat PRO-Budućnost. Sadržaj ovog teksta ne odražava neminovno stavove USAID-a ili Vlade SAD-a”.

Visoko.co.ba/Neven K.


Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti naš portal kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.

Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.

NAJNOVIJE