Lokalne TemeDr. Zijad Handžić: Imuni sistem

Dr. Zijad Handžić: Imuni sistem

Imuni sistem čine organi čiji je cilj da zaštite organizam od napada bakterija, virusa, gljivica, parazita kao i toksina, tj. supstanci koje ti mikroorganizmi proizvode. Imuni sistem sačinjavaju mnogi organi i njihovi produkti koji su zaduženi za odbranu organizma. Postoji urođena i stečena odbrana organizma. U urođenu odbranu organizma spada koža, sluznica nosa i usta i želučana kiselina, a stečena se razvija tokom rasta i života čovjeka. Kada se desi da patogeni mikroorganizmi savladaju urođenu odbranu i uđu u organizam, tada se aktivira stečena odbrana, tzv. druga linija odbrane u kojoj najvažniju ulogu imaju bijela krvna zrnca (leukociti). Leukociti se stvaraju i sazrijevaju u koštanoj srži, limfnim žlijezdama, limfnim čvorovima, slezini i grudnoj žlijezdi. Leukocita ima pet vrsta: limfocita 30 %, monocita 5,3 %, eozinofila 2,39 %, bazofila 0,4% i neutrofila 62 %. Svaka od ovih vrsta leukocita ima svoj način djelovanja na patogene mikroorganizme i njihovo uništavanje. Najvažniji od njih su limfociti koji se sastoje od T i B ćelija. Oni se stvaraju u koštanoj srži. B ćelije i sazrijevaju u koštanoj srži, dok T ćelije sazrijevaju u grudnoj žlijezdi. Njihova funkcija se sastoji u tome da T ćelije direktno napadaju bakterije, dok B ćelije stvaraju tzv. antitijela koje imobilizuju bakterije i aktiviraju druge ćelije da progutaju te bakterije.

Limfni sistem, pored leukocita, ima važnu ulogu u odbrani organizma. U limfni sistem spada limfa i limfni organi. Limfa je tekućina koja teče u limfnim žilama. To je zatvoren sistem limfe koji na kraju dospijeva u venski krvotok. U limfne organe spadaju udruženi limfni čvorići, krajnici, limfni čvorovi, slezena i grudna žlijezda.

Limfni čvorići su limfno tkivo promjera 2-3 mm. Oni nisu stalno prisutni u limfi. Pojavljuju se, pa neko vrijeme postoje, a onda iščeznu. Skup limfnih čvorića naziva se udruženi limfni čvorići ili Payerove ploče. Krajnici (Tonzile) sastoje se od nepčanih, jezičnih i ždrijelnih tonzila koji formiraju limfni prsten (Isthmus faucium). Limfni čvorovi imaju funkciju filtera za limfu i u njima se nalaze B i T ćelije koje prepoznaju bakterije kao strano tijelo, a koje su dospjele u tijelo preko krvotoka. U tijelu ima oko 600 limfnih čvorova. Najviše su grupisani u preponama (ingvinalni limfni čvorovi), u predjelu vrata (cervikalni limfni čvorovi), ispod pazuha (aksilarni limfni čvorovi) i ispod donje čeljusti (submandibularni limfni čvorovi). Slezena (Lien) je organ smješten na lijevoj strani organizma odmah ispod rebara. U njoj je skoncentrisana najveća masa limfnog tkiva. Sastoji se od bijele i crvene mase. U bijeloj masi se nalaze leukociti, a u crvenoj masi se prave rezerve trombocita i omogućava eliminacija eritrocita. Njena osnovna funkcija je filtriranje krvi. Grudna žlijezda (Thymus) je smještena ispod dušnika. Ona se s godinama smanjuje, a najveća je tokom puberteta. Nakon što se T ćelije stvore u koštanoj srži one idu u grudnu žlijezdu koja ih „obuči“ da ne napadaju ćelije sopstvenog organizma već samo patogene mikroorganizme.

Broj leukocita u organizmu može biti povećan (Leukocitoza), a i smanjen (Leukopenija). Povećan broj limfocita (Limfocitoza) ukazuje na virusne infekcije i leukemiju. Povećan broj eozinofila (Eozinofilija) se javlja kod alergija, parazitnih oboljenja, autoimunih oboljenja i kod nekih vrsta karcinoma. Povećan broj neutrofila (Neutrofilija) izazivaju bakterijske infekcije, neke vrste tumora, a mogu se javiti i kod bolesnika koji se liječe kortikosteroidima. Povećan broj bazofila (Bazofilija) javlja se kod virusnih infekcija, alergija i karcinoma, dok povećan broj monocita (Monocitoza) ukazuje na leukemiju i autoimuna oboljenja. Broj leukocita može da bude i smanjen (Leukopenija), a javlja se kod virusnih oboljenja, AIDS-a i premećaja stvaranja krvnih ćelija u koštanoj srži. Osim toga, javlja se i kao poljedica radioterapije, hemoterapije i poslije upotrebe antibiotika. Leukopenija je ozbiljno stanje, jer se u takvim slučajevima smanjuje odbrambena sposobnost organizma u dodiru sa patogenim mikroorganizmima. Naročito je opasno ako dođe do smanjenja neutrofila (Neutropenija), jer ova vrsta bijelih krvnih zrnaca je najvažnija u odbrani organizma. Uzroci neutropenije mogu da budu smanjeno stvaranje neutrofila u koštanoj srži, postojanje karcinoma, zračenje i hemoterapija. S obzirom na to da neutropenija ne daje neke simptome njeno postojanje se manifestuje tek kada dođe do ozbiljnih infekciija koje mogu ugroziti život bolesnika. Zato je kod svih rizičnih grupa pacijenata potrebno često raditi laboratorijske pretrage krvi kako bi se na vrijeme intervenisalo i otklonila neutropenija. Hiperleukocitoza je jako povećan broj leukocita i javlja se kod leukemije, tj. malignog oboljenja koštane srži čiji je uzrok još uvijek nepoznat.

Imunitet je potrebno ojačati kod svih ljudi, a naročito kod osoba oboljelih od karcinoma, AIDS-a, šećerne bolesti, kod osoba koje boluju od neke hronične bolesti, zatim kod djece i starijih osoba. Homeopatski lijekovi uspjevaju da ojačaju imunitet bez obzira kod kojeg je segmenta imunog sistema oslabljena funkcija. Međutim, za to je potrebno dugotrajnije liječenje. Prije upotrebe homeopatskog tretmana za jačanje imuniteta potrebno je drugim homeopatskim lijekovima izvršiti drenažu tj. očistiti organizam od toksina, izumrlih ćelija, lijekova koji se i poslije sprovedenog liječenja zadržavaju u organizmu, ali ovaj put bez djelotvornog dejstva itd. Tek nakon sprovedene drenaže homeopatskim lijekovima koja traje mjesec dana daju se homeopatski lijekovi za imunitet koje treba uzimati 3 mjeseca. Poslije pauze od 3 mjeseca treba ponoviti postupak. Kao dopuna homeopatskom tretmanu za jačanje imuniteta od velike koristi može da bude i fitoterapija. Fitoterapija je metoda liječenja biljem, a to je i najstariji način liječenja bolesnika. Ranije se primjenjivala na osnovu iskustva starijih generacija  i to se znanje prenosilo sa generacije na generaciju. Danas u svijetu postoji mnogo instituta za proučavanje ljekovitih bilja gdje naučnici detaljno utvrde djelotvornost svake pojedine biljke kao i organ na koji biljka djeluje. Najčešći način primjene je u vidu čajeva i tinktura tj. ekstrakta biljaka. Pošto se čajevi i tinkture uglavnom spravljaju od mješavina više biljaka koje imaju isto dejstvo na oboljelo stanje potrebno je znati koje biljke odabrati i odrediti njihovu procentualnu zastupljenost u smjesi koju pravimo. Najefikasnije dejstvo pri liječenju imuniteta postiže se istovremenom primjenom homeopatskih lijekova i ljekovitog bilja, jer ove dvije metode liječenja se međusobno ne poništavuju već šta više imaju sinergičko dejstvo tj. međusobno se podupiru. Kod jačanja imuniteta potrebno je dugotrajno liječenje, jer treba postići harmonizaciju svih elemenata koji čine imuni sistem.

Dr. Zijad Handžić završio je 2001. godine studij klasične homeopatije pri “The London International Collage of Homeopathy”, a 2004. godine postdiplomski studij klasične homeopatije pri “Homeopaths without Borders Netherlands”. Od 2001. godine uspješno se bavi liječenjem oboljelih pomoću homeopatije.


Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti naš portal kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.

Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.

NAJNOVIJE