Lokalne TemeDok stanovništvo u Visokom 'izdiše' zbog koronavirusa, rukovodstvo Doma zdravlja šuti

Dok stanovništvo u Visokom ‘izdiše’ zbog koronavirusa, rukovodstvo Doma zdravlja šuti

Situacija kada je u pitanju koronavirus u Visokom u posljednje vrijeme bilježi blago poboljšanje, odnosno, prema informacijama do kojih je došao portal Visoko.co.ba registriran je izrazito manji broj novooboljelih.

U posljednjih sedam dana, također, zabilježen je i manji broj preminulih od posljedica koronavirusa, ako uporedimo sa periodom od 1. aprila do 10. aprila, pokazuju statistički podaci Zavoda za javno zdravstvo FBiH.

Naime, u protekloj sedmici u Visokom je prema podacima s portala Covid-19.ba registrirano 14 novih slučajeva koronavirusa (utvrđeno PCR i antigenski testiranjem), a u periodu kojeg smo ranije obradili, tačnije od 1. 4. – 10. 4. broj novooboljelih bio je oko 200.

Nažalost, u proteklih sedam dana, u Visokom je zbog posljedica koronavirusa na zdravlje preminulo i deset osoba.

Podaci ZZJZ FBiH za 17.04.2021.
Podaci ZZJZ FBiH za 17.04.2021.

Prema podacima Zavoda za javno zdravstvo FBiH, zaključno sa subotom (17.4.2021.) u Visokom je aktivno 433 slučaja koronavirusa, a dobra vijest jeste ta – da se u ovoj sedmici 75 stanovnika našeg grada oporavilo od virusa Covid-19.

Međutim, veoma zabrinjavajući podatak jeste da je Visoko vodeće u ZDK-u po stopi/broju oboljelih na 1000 stanovnika. Taj broj iznosi 45,8 i uveliko je veći od prosjeka za naš kanton.

Izvor: INZ Zenica
Izvor: INZ Zenica

Nažalost, Visoko je treće u kantonu po broju umrlih na 1000 stanovnika, a veću smrtnost imaju samo Vareš i Breza.

Izvor: INZ Zenica
Izvor: INZ Zenica

Treba istači sramotan odnos odgovornih u Domu zdravlja Visoko prema visočkoj javnosti, kada je riječ protok informacija prema stanovništvu o epidemiološkoj situaciji, kao i ostali bitni podaci koji su važni u borbi protiv virusa Covid-19.

Naime, portal Visoko.co.ba je još 5. aprila (prije 12 dana) poslao upit koji se odnosi na broj pristiglih vakcina Covishield (AstraZeneca) protiv koronavirusa, koje su distribuirane u 12 domova zdravlja u isto toliko općina i gradova ZDK, te 1.140 vakcina BioNTech/Pfizer, koje su također upućene u dvanaest općina/gradova našeg kantona – ali niti 12 dana poslije odgovor nismo dobili.

Foto: PrtScr
Foto: PrtScr

Podsjećamo, polovinom februara upućen je poziv svima koji se žele vakcinisati da se prijave u visočki Dom zdravlja… Dva mjeseca poslije, i nakon našeg upita, informacija bilo kakvih vezano za proces imunizacije u Visokom još uvijek nema.

Zasigurno, ovo je još jedan pokazatelj nakaradnosti upravljanja i rukovođenja Javnom ustanovom Dom zdravlja Visoko, o čemu smo mnogo puta do sada pisali.

(Moramo istači i pohvaliti visočke doktore koji su pravi heroji, heroji koji hodaju među nama i bore se hrabro i bez ustezanja, ali, mnogi će se složiti, to nije dovoljno da Visoko iz ovog “koronahaosa” izađe sa što manjim posljedicama!)

Ako niti 12 dana nakon primljenog upita iz naše redakcije, nadležni u Domu zdravlja u Visokom ne mogu odgovoriti na tri pitanja – onda se postavlja pitanje što očekivati od tih takvih – “rukovodećih osoba zaposlenih prethodnih godina po stranačkoj, političkoj i familijarnoj osnovi” kada je u pitanju borba protiv koronavirusa.

Nažalost, iako je Gradska uprava Visoko poduzela sve što je u njihovoj moći, a sam gradonačelnik Mirza Ganić zatražio veći angažman v.d. direktorice Doma zdravlja Visoko dr. Subhije Pajević, (koja je na tu poziciju izabrana početkom augusta prošle godine od strane Upravnog odbora ove javne ustanove na čelu sa Dinkom Omanović), kao i bolju organizaciju rada u Domu zdravlja Visoko, rukovodeće osobe u DZ Visoko (sudeći po ažurnosti odgovaranja na zvanični upit/mail medija kojeg svakodnevno prati i čita 30.000 ljudi –  i dalje (ne)rade ništa.

DO KADA?

Godinu dana koronavirusa u Visokom: Drugi u ZDK prema broju preminulih i potvrđenih slučajeva, borba se nastavlja iz dana u dan

Statistika pokazuje zastrašujuće činjenice gdje se Visoko nalazi u ZDK-u, a i u cijeloj BiH.

Naime, ako analiziramo statistiku za Zeničko-dobojski kanton kada je riječ o pandemiji koronavirusa, a na osnovu informacija INZ Zenica i ZZJZ FBiH, među oboljelim je 33 posto osoba iznad 60 godina, dok s druge strane broj oboljelih iznad 60 godina čini čak 84 posto svih umrlih.

Iz Instituta za zdravlje i sigurnost hrane su naveli da je upravo zbog toga ova dobna grupa stavljena kao prioritet u vakcinisanju.

Posmatrano po polu, 51 posto umrlih su muškarci, a 49 posto žene. Muški spol prednjači i među oboljelim s 53 posto, dok je 47 posto oboljelih žena.

Visoko.co.ba / Redakcija


Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti i postaviti link našeg portala kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.

Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.

NAJNOVIJE