BiHDok preko neustavnih zakona otimaju imovinu, zagovaraju secesiju, milionske račune za propale...

Dok preko neustavnih zakona otimaju imovinu, zagovaraju secesiju, milionske račune za propale projekte ispostavljaju državi

Republika Srpska slovenskoj firmi Viadukt d.o.o. Portorož duguje odštetu u iznosu od 90 miliona maraka zbog jednostrano prekinutog ugovora o koncesiji.

Uprkos presudi Tribunala i odluci Međunarodnog centra za rješavanje investicijskih sporova, Vlada Republike Srpske nije platila Viaduktu nastalu štetu. Za sada tu obavezu izbjegava, uz izgovor da je tužena samo država. A, usljed odugovlačenja i odbijanja plaćanja, šteta nastala u entitetu u odgovornosti tamošnje vlasti, mogla bi biti neplanirani izdatak još neusvojenog budžeta Bosne i Hercegovine.

Vlada Republike Srpske 2004. godine sa slovenskom firmom Viadukt potpisala je ugovor o koncesiji za izgradnju hidroelektrana na Vrbasu, a potom jednostrano ugovor raskinula. Pa tako državi osigurala tužbu i arbitražni spor pred Međunarodnim centrom za rješavanje investicijskih sporova zbog naknade štete.

„Uslijed nemogućnosti izgradnje tih hidroelektrana jer je u međuvremenu dodijeljena nova koncesija na već postojeću koncesiju, a to je koncesija Bočac 2. To je de facto bio raskid ranijih ugovora o koncesiji i jedina mogućnost da klijent u tom trenutku zaštite svoja prava je bilo pokretanje investicionog arbitražnog spora“, tvrdi Nenad Baroš, pravni zastupnik firme Viadukt d.o.o. Portorož.

A, potom se Vlada RS-a i u Vijeću ministara BiH sporazumom bezuslovno obavezala da će sve troškove arbitraže platiti. Obećanje zajedno s potpisom ostalo je samo na papiru, a državi dug. Odštetu u iznosu od 90 miliona maraka Republika Srpska odbija platiti, pa svaki zahtjev za isplatu odštete blokira.

„Tužena je BiH nije tužena RS, nije tužena ni Elektroprivreda RS i sada je u formalno-pravnom smislu obaveza prema BiH da izvrši arbitražnu odluku“, poručio je Petar Đokić, ministar industrije, energetike i rudarstva RS (SP).

Istom politikom vode se i ministri iz ovog entiteta u Vijeću ministara BiH, gdje koče svaki pokušaj vraćanja odgovornosti tamo gdje je problem i nastao – Vladi RS-a. Za Informaciju Pravobranilaštva BiH o Odluci ISCID Komiteta i poništenju arbitražne odluke o postupku Viaduct d.o.o. Portorož protiv BiH, a kojom se Vlada RS-a poziva da hitno postupi po arbitražnoj odluci i plati odštetu, ministri iz RS-a nisu dali saglasnost. Pa bi odšteta koju duguje RS mogla ići samo na štetu državnog budžeta.

„Kamate rastu svakodnevno i mi smo se obratili BiH čini mi se 8. maja sa zahtjevom za isplatu. Poslije toga smo se obratili još mislim čak dva puta, još uvijek nismo dobili odgovor“, dodaje Baroš.

Zato Vijeće ministara BiH od Pravobranilaštva traži da hitno dostavi prijedlog za rješavanje ovog pravnog pitanja. Navode da će informacija sadržavati pregled obaveza Vijeća ministara s ciljem smanjenja štetnih posljedica na budžet BiH. A, ranija praksa Pravobranilaštva bila je zasnovana na sporazumima kojima se regulišu obaveze Vlade koja projekt provodi. Kako takav sporazum već postoji, struka smatra da ga treba primijeniti ili eventualno dopuniti.

“Obaveze treba konkretno da realizira subjekat na čijem području, koji je direktno vezan za određeni odnos i na taj način treba i da izmiri te obaveze, u konkretnom slučaju dakle RS“, navodi Ismet Velić, pravobranilac BiH.

Sve adrese upućuju na istog dužnika. Vladu Republike Srpske.

“Ja vjerujem da će međunarodne vlasti sklopiti takav dogovor shodno raspodjeli budžeta da to snosi recimo entitet koji je navodno odgovoran bio za takvu povredu prava“, istakla je Armela Ramić, predsjednica Udruženja Arbitri.

“Ako bi država i izvršila isplatu takvih sredstava ona bi imala potpuno je legitimno pravo putem regresa da to potraživanje ostvaruje od entiteta odnosno od nadležnih elektroprivreda“, rekao je Vitomir Popović, predsjednik Arbitražnog suda pri VTKBiH.

Ali, nadležnost u BiH ne znači i obavezu. Politika i namjere Vlade RS-a su jasne. Dok preko neustavnih zakona otimaju državnu imovinu, glasno zagovaraju secesiju, milionske račune za propale projekte ispostavljaju državi.

Istoj državi koju uglavnom priznaju samo kada treba nešto naplatiti ili barem mjesečno napuniti lične račune državnim novcem.

Visoko.ba/federalna.ba


Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti naš portal kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.

Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.

NAJNOVIJE