Lio, koji nije bio uključen u studiju, nazvao je posao dobro izvedenim, temeljitim i provokativnim.
Istraživači pitali više od 500 švedskih majki o njihovim prehrambenim navikama u 34. sedmici trudnoće, mjesec dana nakon porođaja i ponovo četiri mjeseca kasnije. Oni su verifikovali majčin prijavljeni unos mlijeka i mliječnih proizvoda kroz biomarkere u krv i majčino mlijeko, a dječiju alergiju potvrdili su kod ljekara. Djeca u studiji bila su uglavnom alergična na jaja, mlijeko ili oboje.
Mia Stravik, docent na Univerzitetu u Geteborgu, navodi da majke zdravih jednogodišnjaka tokom dojenja konzumirale više kravljeg milijeka od majki alergične djece.
“Jedna od teorija zastupa mišljenje da mlijeko u majčinoj ishrani sadrži supstance koje stimulišu dječiji imunološki sistem. Drugo mišljenje je da veći unos zasićenih masnoća u mlijeku može prirodno dovesti do potrošnje manje polinezasićenih masti”, kazala je.
Stravik ističe da iako postoji povezanost ne može se reći da je kravlje mlijeko koje majka konzumira lijek za alergije kod djece.
Na kraju doktor Lio upozorava majke da još uvijek nije potvrđeno da samo konzumiranje mlijeka smanjuje rizik od pojave alergija. Također, on je naveo da istraživanje mora biti većeg opsega te da će tada podaci biti relevantniji.
Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti i postaviti link našeg portala kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.
Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.