ZanimljivostiDivlji hren poznati lijek iz prirode

Divlji hren poznati lijek iz prirode

Hren je biljka bogata  vitaminima i mineralima. Sadrži više vitamina C od pomorandže, više kalcijuma od mlijeka i više željeza nego špinat. Povoljno utiče na metabolizam i rad žlijezda.

Jedna je od najstarijih vrsta povrća, odavno odomaćena ne samo u Evropi, već i u sjevernoj Africi i Aziji. Zbog korisnih sastojaka skupljali su je još stari Grci i Rimljani. Poluvodena je jer je drška biljke šuplja pa pliva na vodi.

Raste u potocima, bunarima, izvorima i vodenim jarugama. Narendan, ima oštar miris i gorak ukus. Prepoznatljiv je po sitnim bijelim cvjetovima u vidu grozdova.

Kako vodeni hren djeluje na organizam?

S obzirom da posjeduje mnoštvo korisnih sastojaka, biljka je ljekovita u cjelosti.

Medicinski stručnjaci  ističu da vodeni hren čisti krv i poboljšava njen sastav, jača želudac i podstiče lučenje želudačnih sokova, kao i žuči. Podsticajno deluje i na lučenje urina. Zbog velike količine gvožđa i joda, povoljno utiče na metabolizam i rad žlijezda sa unutrašnjim lučenjem.

Biljku je najbolje jesti u vidu salate. Pogotovo na kraju zime i na početku proljeća, kada je oskudica u svježem povrću. Uz salatu, poželjno je konzumiranje i svježeg soka od dragušca, dva do tri puta dnevno, po jedna supena kašika. Sok ne smije biti koncentrovan, već razrijeđen u petostrukoj razmjeri sa vodom (kašiku soka razrijedite sa pet kašika vode).

Koncentrovan sok ne uzimajte, jer može doći do upale ždrijela i želuca. Takođe, nije poželjno ni da ga svakodnevno pijete razrijeđenog, a terapija bi trebalo da se sprovodi sa pauzama, najduže četiri nedjelje. Prevelike doze i  preduga upotreba mogu da izazovu probleme sa bubrezima, upale i dugotrajne nadražaje. Trudnice bi na ovo trebalo posebno da obrate pažnju i da zaborave na ovu biljku dok su u drugom  stanju. 

Hren kao lijek

Kada je reč o spoljašnjoj upotrebi, vlažan oblog od soka se koristi za liječenje kožnih bolesti. Sok od dragušca posebno je djelotvoran u liječenju alopecije areate, odnosno ispadanja kose u vidu pečata. Također, zgnječena svježa biljka, postavljena kao obloga na kožu, odstranjuje sunčane pjege, ali i šugu.

Smanjuje rizik za nastanak karcinoma

Svakodnevno konzumiranje 85 grama svježih listova divljeg rena, u trajanju od osam nedelja, smanjuje rizik za nastanak karcinoma u bilo kojem dijelu organizma, otkrili su naučnici britanskog Univerziteta Ulster, predvođeni profesorom Janom Rolandom.

Ovo nevjerovatno otkriće rezultat je istraživanja u koje je bilo uključeno 60 ispitanika, među kojima i 30 pušača. Analize obavljene nakon dvomjesečne upotrebe ove čudesne biljke u ishrani, pokazale su da se nivo antioksidanasa, kao što su beta karoten i lutein, u njihovoj krvi povećao, a nivo potencijalno štetnih sastojaka smanjio. Istovremeno, nivo štetnih triglicerida u krvi snižen je za deset procenata.

Što je najvažnije, pokazalo se da dragušac smanjuje oštećenje DNK (specifičan molekul nosilac genetskih informacija) bijelih krvnih ćelija, što se u stručnim krugovima, inače, smatra okidačem za razvoj bilo koje vrste karcinoma.


Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti naš portal kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.

Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.

NAJNOVIJE