“Hajde kupi dvije kutije, treću ću ti pokloniti, sve je iz uvoza, nemaš nikakve brige”, šapatom govori prodavač iz jednog od brojnih ilegalnih duhanskih štandova na pijaci. Cigarete su izložene bez ikakvih deklaracija, ambalaža im je raznolika, često neka strana, ponekad bez ijednog natpisa na jeziku koji razumijemo. Sve se prodaje jako brzo, bez računa, bez poreza, bez bilo kakve kontrole. Tako otprilike izgleda svakodnevica crnog tržišta duhanskih proizvoda u Bosni i Hercegovini.
Dok država gubi stotine miliona maraka godišnje, građani i oni koji kupuju te cigarete, a i oni koji ne kupuju, zapravo plaćaju mnogo veću cijenu od jedne kutije cigareta. Plaćaju cijenu zdravlja, nejednakosti, kriminala kao i urušenog povjerenja u institucije države.
Zlatni dim za švercere, crni bilans za državu
BiH godišnje gubi više od 420 miliona KM zbog crnog tržišta duhana, to su sredstva koja bi mogla biti uložena recimo u bolnice, škole, puteve, međutim umjesto toga, završavaju u džepovima švercera i organizovanih kriminalnih grupa.
Međutim crno tržište duhana ne donosi samo ekonomske gubitke, ono otvara vrata mnogo opasnijem problemu nekontrolisanom trovanju stanovništva. Bez bilo kakve zdravstvene provjere, cigarete iz ilegalnih kanala često sadrže supstance koje se ne nalaze ni u najjeftinijim legalnim brendovima.
Nelegalne cigarete mogu sadržavati više katrana i nikotina nego što je dozvoljeno. Osim toga, loši uslovi skladištenja, vlaga i prašina također doprinose razvoju dodatnih štetnih jedinjenja.
Iako je Zakon o akcizama jasan, njegova primjena u praksi nailazi na prepreke. Nedovoljno inspektora, nedostatak tehničke opreme, slaba saradnja između entitetskih i državnih nivoa vlasti pogoduje razvoju crnog tržišta. Međutim mnogi smatraju da nije samo problem u nedostatku ljudi, nego je problem i u volji, jer kada je posljednji put neko ozbiljno odgovarao za šverc duhana?
U međuvremenu, cijene legalnih cigareta rastu, potražnja za ilegalnim raste, a šverceri jačaju svoje mreže.
Mediji kao posljednja linija fronta
Kampanja „Stop švercu“ pokušava razbiti zid šutnje, a jedan od ključnih stubova borbe postaju upravo mediji, istraživački novinari koji razotkrivaju mreže, otvaraju pitanja i stavljaju pritisak na nadležne.
Borba za dah
Crno tržište duhana nije samo ekonomski problem, ono je simptom sistemske slabosti, korupcije i društvene nepravde. Ova borba ne može biti prepuštena samo carini ili policiji, ona mora biti zajednička i državna i građanska i medijska. Jer ako ostanemo nijemi, crni dim šverca ugušit će i posljednje iskrice povjerenja u zakon, pravdu i zdrav razum.
Visoko.co.ba/Ajla Čaušević
Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti i postaviti link našeg portala kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.
Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.