BiHDelegati iz RS-a nisu prihvatili nijednu tačku dnevnog reda

Delegati iz RS-a nisu prihvatili nijednu tačku dnevnog reda

Dopredsjedavajući Doma naroda Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine Nikola Špirić (Savez nezavisnih socijaldemokrata – SNSD) kazao je danas nakon sjednice da posljednja odluka Ustavnog suda BiH derogira interese bosanskohercegovačkog etniteta Republika Srpska.

Delegati iz Kluba Srba kojem i Špirić pripada, suzdržanim i glasovima protiv odbili su danas većinu tačaka dnevnog reda zbog čega će one biti upućene Kolegiju Doma na usaglašavanje, a tako će, kaže Širić, i nastaviti postupati dok se o svemu ne odrede poslanici Narodne skupštine RS-a na sjednici zakazanoj za ponedjeljak.

Ovakvo ponašanje delegata iz Kluba srpskog naroda uslijedilo je nakon sastanka političkih predstavnika iz RS u Banjoj Luci na kojem je odlučeno da će oni na nivou BiH obustaviti rad u odlučivanju o bilo kojem pitanju iz nadležnosti organa BiH do usvajanja novog zakona o Ustavnom sudu BiH u čijem sastavu ne bi bilo stranih sudija.

Međutim, na novinarsko pitanje upućeno Špiriću da se takvo glasanje srpskih delegata ne poklapa s tom odlukom jer su ipak na neki način odlučili o svim tačkama dnevnog reda, Špirić je kazao da je u pitanju ista stvar jer neodlučivanje znači ne dopustiti da se protiv interesa RS-a donese ijedna odluka.

Predstavnici iz RS-a ovaj stav su zauzeli nakon odluke Ustavnog suda Bosne i Hercegovine koji je proglasio neustavnim Zakon o poljoprivrednom zemljištu entiteta.

Bećirović za zakonsku zabranu izazivanja mržnje, netrpeljivosti, razdora

Dom naroda Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine na današnjoj sjednici nije prihvatilo niti jednu od predložene četiri inicijative delegata Denisa Bećirovića.

Međutim, o jednoj od njih se, za razliku od preostalih tridesetak tačaka dnevnog reda, vodila rasprava, istina ne duga.

Naime Bećirović je, jednom od inicijativa, predložio da se zaduži Vijeće ministara BiH da, najkasnije u roku od šest mjeseci od dana usvajanja inicijative u Domu naroda, pripremi i u parlamentarnu proceduru dostavi tekst zakona o zabrani izazivanja rasne, nacionalne, vjerske i svake druge mržnje, netrpeljivosti, razdora, diskriminacije i nasilja u BiH.

Bećirović je, obrazlazlažući ovu inicijativu kazao da je to prijedlog da se zakonski u BiH zabrani izazivanje rasne, nacionalne, vjerske mržnje, kao i svake druge mržnje, netrpeljivosti, razdora, diskriminacije i nasilja.

Napomenuo je da je i u prošlim mandatima bilo sličnih prijedloga, te da je i sam bio jedan od predlagača da se ova materija zakonski uredi.

– Sad je prava prilika da s riječi pređemo na djela i da kod glasanja o ovoj stvari pokažemo pred cijelom bh. javnošću jesmo li za zakonsku zabranu izazivanja mržnje, netrpeljivosti, razdora po svim osnovama, ili su neki za afirmaciju takvih negativnih stvari. Glasanje će jasno pokazati ko stoji na kojoj osnovi – naveo je Bećirović.

Dodao je da je duboko ubijeđen da je ovo nužno i neophodno svim građanima i narodima u BiH, „jer ljudi odlaze iz ove zemlje, ne više toliko zbog ekonomskih razloga, koliko zbog sveopće nesigurnosti i zbog onih koji kontinuirano izazivaju krize u BiH“.

– Stoga je moj prijedlog da zadužimo Vijeće ministara BiH da dostavi usaglašeni prijedlog i da ovo pitanje adekvatno zakonski riješimo u smislu dobrobiti za sve ljude u ovoj zemlji – naveo je Bećirović.

Delegat Bariša Čolak je kaza da je i na Ustavnopravnoj komisiji Doma, koja je razmatrala ovu inicijativu, kolegi Bećirovuću objasnio da u Kaznenom zakonu postoje kaznena djela protiv sigurnosti i prava čovjeka i građanina.

Čolak je pojasnio da u navedenom zakonu postoji kazneno djelo vezano za zabranu izazivanja nacionalne, rasne, vjerske i svake druge netrpeljivosti, te da su propisane i kazne zatvora.

– Ukoliko se cijeni da su male kazne, može se ići na izmjenu zakona u tom pravcu. Međutim, donositi zakon za jedno kazneno djelo, mislim da bi to bilo prenormiranje. Mi smo i ovako prenormirana zemlja i uistinu mislim da to nema nikakvog smisla – kazao je Čolak.

Bećirović je odgovarajući na Čolakovu diskusiji, kazao da je ova materija u postojećem Krivičnom zakonu krajnje neadekvatno razriješena.

– Da je to tako pokazuje nam svakodnevna praksa u BiH. Stoga sam i rekao da Bosni i Hercegovini definitivno treba jedan lex specialis zakon iz ove oblasti – kazao je Bećirović.

U Sarajevu je sinoć u zgradi Predsjedništva BiH održan sastanak člana Predsjedništva BiH i predsjednika SNSD-a Milorada Dodika s ambasadorima zemalja takozvane Quinte koji je, potvrdio je novinarima Špirić, sazvan upravo na inicijativu Dodika kako bi ih on obavijestio o novim stavovima političkih predstavnika RS-a.

Međutim, ništa osim toga novinarima Špirić nije rekao zbog čega još uvijek nema potvrde o tome da li je bilo nekih zaključaka nakon tog susreta.

Delegat Kluba Bošnjaka Denis Bećirović (Socijaldemokratska partija – SDP) ocijenio je da Dodik ovakvim stavovima ruši Dejtonski mirovni sporazum nepoštujući konačne odluke Ustavnog suda BiH.

Podsjetio je da je i devedesetih godina prošlog vijeka bilo namjera da se neki povuku iz BiH, ali država BiH je postala punopravna članica Ujedinjenih nacija, dodajući da niko ne može blokirati BiH zbog čega je pozvao političke predstavnike iz RS-a da to i ne pokušavaju činiti.

Također, delegat Kluba Hrvata Zlatko Miletić (Demokratska fronta – DF) pozvao je sve aktere ovakve situacije da sjednu za stol i zajednički odluče šta će se dalje događati u vezi s novonastalom situacijom, ali dodajući da je cijeli proces potrebno vratiti u institucije sistema.

Posebna sjednice Narodne skupštine Republike Srpske(NSRS), na zahtjev predsjednice RS Željke Cvijanović, najavljena je za ponedjeljak, 17.februara, sa samo jednom tačkom dnevnog reda “Informacija u vezi antidejtonskog djelovanja Ustavnog suda BiH” i to nakon odluke Ustavnog suda BiH o neustavnom članu 53. Zakona o poljoprivrednom zemljištu.

S druge strane politički predstavnici Bošnjaka uključujući i potpredsjednika bh. entiteta Republika Srpska Ramiza Salkića, kazali su da je odluka Ustavnog konačna i obavezujuća, a svi koji se protive i sprečavaju njeno provođenje suprotstavljaju se Ustavu i Dejtonskom mirovnom sporazumu, uz poruku da blokade odluku neće promijeniti.

 

Visoko.co.ba/federalna.ba


Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti i postaviti link našeg portala kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.

Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.

NAJNOVIJE