ZanimljivostiNauka i tehnologijaDanski student pronašao rijetke vikinške narukvice

Danski student pronašao rijetke vikinške narukvice

Danski student arheologije pronašao je vikinški srebrni nakit, tačnije, ukupno sedam rijetkih narukvica.

Gustav Bruunsgaard (22) je istraživao historijsko vikinško područje pomoću detektora metala, kada je pronašao neprocjenjivo blago, srebrni nakit iz ranog vikinškog doba.

Muzejr Moesgaard, koji se nalazi južno od Aarhusa, nekadašnjeg vikinškog naselja, izdao je saopćenje u kojem je potvrdio pronalazak sedam srebrnih narukvica iz vikinškog doba na polju blizu Elsteda. Ranija iskopavanja na ovom području utvrdila su tragove vikinških naselja.

Poznato je da su Vikinzi koristili srebro kao valutu poznatu kao “hacksilver”, a kojom su se vršila plaćanja i transakcije. Narukvice teške više od pola kilograma nisu bile samo ukras, nego su i pokazivale finansijski status vlasnika.

“Ovakve narukvice su prilagođenje uobičajenom sistemu težine, tako da se vrijednost pojedinačnih prstenova mogla lako utvrditi”, navodi Live Science.

Srebrne narukvice, odnosno prstenovi za ruke, vrijedili su značajnu sumu novca, a datiraju iz ranog vikinškog dova između 793. i 1066. godine te potiču iz Skandinavije. Dokazi o vikinškim naseljima iz 700. godine su već pronađeni.

Osim značajne vrijednosti, dizajn narukvica dodatno podržava poznato shvatanje da je Aarhus bio važan trgovački centar s međunarodnim vezama.

Iako je proizvedena u Danskoj, jedna potiče iz Rusije ili Ukrajine, ali je integrisana u vikinšku estetiku, navodi se u saopćenju muzeja.

Slično tome, tri narukvice sa žigom iz južne Skandinavije su inspirisale izradu nakita u Irskoj. Tri glatke narukvice bez ukrasa potiču iz Skandinavije i Engleske.

“Blago pronađeno na farmi u Elstedu je veoma zanimljiv nalaz i doba Vikinga, koji povezuja Aarhus s Rusijom i Ukrajinom na istoku te britanske otoke na zapadu. Na ovaj način nalaz naglašava kako je Aarhus bilo centar u svijetu Vikinga, koji su išli sve od sjevernog Atlantika do Azije”, rekao je Kasper H. Andersen, historičar muzeja Moesgaard.

Međutim, srebrno blago ima još veće značenje, kao da su Vikinzi imali poruku koju su željeli podijeliti s modernim svijetom.

Srebrni nakit i artefakti poput ovih pomogli su stručnjacima da prate trgovačke puteve između Evrope i svijeta u cjelini, uključujući Islamsko carstvo i cijelu Afroeuroaziju. Otkrili su neke od najspektakularnijih epizoda predmodernog globalnog povezivanja. Srebrna nosiva valuta direktno odgovara komercijalnom sistemu, koji je napredovao zahvaljujući saradnji te finansijskoj i kulturnoj razmjeni.

Visoko.co.ba/Klix.ba


Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti naš portal kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.

Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.

NAJNOVIJE