Danas na 2. tematskoj sjednici Općinskog vijeća koja počinje u 15:30 vijećnici će raspravljati o rezultatima provedene Reforme javnog sektora.
Ovo je sigurno najbitnija tema do sada u ovom sazivu Vijeća. Vijećnici su dobili čak 600 stranica materijala, pa iskreno sumnjamo da su svi (ili bilo ko) pročitao kompletnu materiju.
U svakom slučaju, sjetimo li se sjednice kada su usvojene Smjernice za ovu reformu kada su opzicionari napustili sjednicu, očekuje nas i danas izuzetno interesantna sjednica. Osim vijećnika očekujemo da će sjednici prisustvovati Ermin Dlakić, bivši direktor JKP “Visoko”, što obećava ozbiljnu raspravu.
Zbog važnosti ove sjednice smo kontaktirali predsjednike svih legalnih klubova vijećnika u OV Visoko.
Nevzeta Begić iz Kluba vijećnika SBB-a je rekla:
“Na početku bitno je napomenuti da dugogodišnji odnos jednih te istih vlastodržaca naspram javnog sektora, upravo javni sektor su i doveli u današnje stanje kakvo jeste. Pojavljivanje nečega što se zove Smjernica reforme javnog sektora, veličine seminarskog rada učenika ponuđena na početku mandata od str. tzv. Reformista (kako sebe nazivaju) svim političkim partijama koje participiraju u Vijeću, tipa uzmi ili ostavi, naravno da u svojoj prirodi nije moglo polučiti dobrim rezultatima i naići na plodonosno tlo, što su i sutrašnji Izvještaji dokaz. Ono zbog čega SBB nije prihvatio i glasao za takve Smjernice reforme jeste da iste nisu nudile nikakve relevantne ekonomske pokazatelje, da u njihovom kreiranju nisu uključeni ljudi od struke, koji predstavljaju i rade u tim JP i JU (da jesu ne bi se moglo desiti da se predlaže objedinjavanje JU „ Gradska biblioteka“, pod jednu krovnu JU“ Centar za kulturu“, što zakon ni u kom slučaju ne dozvoljava) , kao i stav da predstavnici drugih političkih partija nisu i ne mogu biti ozbiljni partneri koji mogu ponuditi bolja, jednostavnija i drugačija rješenja za reformu.
Prvi potez „reformista“ i pored protivljenja nas opozicije , ad hock smjena Nadzornih i Upravnih odbora i imenovanje novih podobnih, je itekako i obilježio početak te tzv. Reforme i odredilo pravac i polje pravog interesa njenog djelovanja.
Samo sutrašnje Izvještavanje treba da bude od strane predlagača reforme. Ukoliko bude samo od strane direktora JU i JP to izvještavanje će se pretvoriti u Izvještavanje o radu i poslovima koje direktori svakodnevno obavljaju kao redovne zadatke, što ni u kom slučaju ne smijemo dozvoliti, jer Tematska sjednica gubi smisao i to nije prikaz Reforme.
Svi oni koje prate rad Vijeća, mogu primijetiti da Mi, vijećnici SBB djelujemo i radimo na način da glasamo, podržavamo (bez obzira čiji je prijedlog) sve što ide u korist naših građana i da konstruktivnim prijedlozima, zaključcima, inicijativama nastojimo i pomažemo u rješavanju problema, s tim da sutra ne možemo podržati ovakve Izvještaje reforme i ocijeniti pozitivnim, jer činjenično stanje (od i onog skromno predloženog u Smjernicama reforme) je znatno drugačije na terenu.2
Dejan Šćepanović u ime Kluba vijećnika SDP-a nam je odgovorio sljedećim riječima:
“Mi iz SDP-a smo od samog starta bili protiv tzv. reforme koja je sama po sebi počela nakaradno a kako to obično biva i nakaradno završila tj. propala. Tzv. “reforma” je počela nelegalnim smjenama nadzornih odbora JU i JP kontra Pravilniku Općinskog vijeća Visoko na što su klubovi vijećnika SDP-a, SBB-a i BPS-a odgovorili napuštanjem sjednice. Članovi ta tri kluba su jedini i glasali protiv konačnog dokumenta pod nazivom Smjernice Reforme javnog sektora – dakle 8 je bilo PROTIV a 17 ZA.
Naše osnovne zamjerke su bile da je dokument Smjernice Reforme javnog sektora očigledno napisan od strane nestručnih i anonimnih autora – a anonimnost i nestručnost nisu zdravi temelji za iskonsku i ozbiljnu reformu. Još bolnije je to što su ti anonimni autori tog dokumenta bili i neumoljivo nepismeni te je konačni dokument “reforme” bio remek-djelo nepismenosti čudne fuzije bosanskog i hrvatskog jezika.
Dakle suština je u tome da je reforma zapravo samo bila paravan za sječu glava direktorima koji nisu bili po ukusu SDA i instaliranje SDA kadrova u nadzorne i upravne odbore javnih ustanova i preduzeća i na kraju masovno upošljavanje SDA kadra u javni sektor. Naravno sasvim je prirodno očekivati da SDA direktorska mjesta u JP i JU vidi kao izborni plijen, kao i mjesta u nadzornim i upravnim odborima JP i JU, ali nisu morali to raditi pod plaštom neke fiktivne reforme – koja je valjda trebala biti predstava za narod koja će istom odvratiti pažnju dok oni masovno uposljavaju svoje kadrove.
Kako god i ta predstava je propala jer ništa nije urađeno. Situacija nakon te “predstave” je samo GORA nego što je bila jer rezultat reforme su samo dvije izmjene imena dva javna preduzeća na način da su JP Visočica i JP Visokogas dobile nova umjetnička skoro “estradna” imena – JP Visoko i JP Visoko ekoenergija te naravno otpušteni radnici u JP GG i na kraju 30-ak kadrova SDA u nadzornim i upravnim odborima JU i JP i 20-ak stalno uposlenih SDA kadrova. To je to.
Niti je RTV Visoko regionalna televizija. Niti na rijeci Fojnici električnu energiju prave minihidrocentrale, niti svo stanovništvo ima pitku vodu. To su samo najočigledniji primjeri kompletne katastrofe koja se zove “reforma” koja je kao politički hir i populistička predstava prohujala kao uragan kroz javni sektor naše općine koji je napravio ogromnu štetu.
Stoga SDP je bio i ostat će PROTIV takvog načina (de)(re)formisanja.”
Odgovor smo dobili i od Mirnesa Fatića koji je predsjednik Kluba vijećnika BPS-a, koji je reagovao najoštrije:
“O kojoj Reformi pričamo? Zar je Reforma samo promijeniti direktore, promijeniti ime firme i poslati jednu od JKP u stečaj gdje se krčmi imovina građana općine Visoko. Mislim da autori reforme visočkih preduzeća Halim Zukić i Vahid Hećo nisu baš ovo dobro osmislili i ovo ne ide u pravcu napretka u javnim preduzećima i javnim ustanovama. BPS je itekako za Reformu ali ne za ovakvu reformu kakvu oni sprovode.”
Od predsjednika klubova vijećnika SDA i A-SDA do objavljivanja ovog članka nismo dobili odgovor.
Naknadno po objavljivanju članka smo dobili odgovor i od Mirze Bukić predsjednika Kluba vijećnika A-SDA koji je rekao:
“Reforme su svakako vrlo bitne i ja lično, i kao predsjednik kluba ASDA u OV, kao i cijela OO ASDA Visoko dajemo snažnu podršku svim reformskim procesima koji su usmjereni u pravcu jačanja naše lokalne zajednice. Da smo spremni da podržimo dobre i kvalitene projekte i odluke, ma od koje političke partije ili pojedinca dolazili, dokazali smo kroz naš dosadašnji angažman u ovom sazivu OV.
Svakako drugo je pitanje da li su smjernice Reforme javnog sektora koje su usvojene od strane većine u ovom OV pravi put za postizanje željenih ciljeva, to će svakako pokazati vrijeme.
Kad su u pitanju Reforme koje se trenutno provode u Visokom ističem da ima dobrih pozitivnih primjera i dobre prakse koja je pokazala određene rezultate ali ujedno smatram da se suštinski makar do danas, nisu desile baš očekivane promjene koje bi u znaćajnijoj mjeri osjetili naši građani.
Mišljenja sam da o dosada provedenoj Refomi javnog sektora u općini Visoko najbolji sud jedino mogu dati naši građani kao su svakodnevni korisnici usluga koje pružaju naša JP i JU. Stoga smatram da bi možda u budućnosti bilo neophodno razmisliti da se o ovakvim temama provede javna rasprava kako bi mogli sagledati pravo stanje stvari.”
Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti i postaviti link našeg portala kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.
Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.