Danas, 21. marta obilježava se “Svjetski dan sindroma Down”, a današnji datum (21/3) predstavlja 3 kopije hromosoma 21 koji je jedinstven za osobe s Down sindromom.
Downov sindrom pogađa sve rasne skupine i može se javiti u bilo kojoj porodici, bez obzira na zdravlje roditelja, ekonomsku situaciju ili način života.
Nažalost, danas još uvijek vladaju predrasude vezane uz Downov sindrom i osobe koje pate od tog poremećaja. Zbog toga današnji dan prilika je da se upozori na značajne poteškoće s kojima se osobe s Downovim sindromom susreću u BiH, kao i njihovi roditelji.
Downow sindrom je oblik sindroma koji se javlja kao posljedica anomalije hromosoma 21. U oko 95 posto slučajeva postoji cijeli dodatni hromosom 21 (trisomija 21) koji potiče gotovo uvijek od majke. Opisao ga je prvi put Lagdon Down 1866. godine na vlastitom djetetu. Godine 1957. je ustanovljeno da je najčešći uzrok ovog sindroma trisomija.
Kod ljudske populacije pojavljuje se kod 1:700 živorođenih. Utiče starost majke – tako da je kod žena od 25 godina ta vjerovatnoća na 1:1 250 živorođenih, žena od 30 godina ta vjerovatnoća na 1:1 000 živorođenih, žena od 35 godina ta vjerovatnoća na 1:400 živorođenih, žena od 40 godina ta vjerovatnoća na 1:100 živorođenih, žena od 45 godina ta vjerovatnoća na 1:30 živorođenih.
U populaciji SAD od oko 320 milijuna ljudi ima, procjenjuje se, 400 hiljada osoba sa Downovim sindrom. Uobičajene fizičke osobine tih osoba uključuju slabi mišićni tonus, niži rast i nešto viši položaj očiju na licu, te nešto drugačiji izgled dlana. Među osobama s Downovim sindromom je veća učestalost srčanih oboljenja, problema s disanjem i sluhom, veća je učestalost Alzheimerove bolesti, leukemije i problema s tiroidnom žlijezdom, s obzirom na to da se danas većina tih bolesti uspješno liječi, većina osoba s Downovim sindromom živi kvalitetno te se očekivana životna dob za njih produžila (u SAD) 25 godina početkom 1980-ih godina, na 60 godina danas. Sve osobe s Downovim sindromom pokazuju stanovitu usporenost u razmišljanju, ali je ona obično umjerena.
Obucite šarene čarape kao simboličan znak podrške osobama sa Down sindromom. Oni ne mogu imati savršen par hromozoma, ali su savršeni u svojoj različitosti!
Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti i postaviti link našeg portala kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.
Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.