Dan sjećanja na Ilhana Dervovića, autora dokumentarnih filmova o prirodnoj i kulturnoj baštini i dodjela Godišnje nagrade za istraživanje biodiverziteta i zaštitu okoliša, upriličeno je u subotu u Visokom.
Godišnju nagradu Ilhan Dervović dobile su studentice Neira Babić, Melisa Nicević i Monika Šafhauzen za istraživanje šišmiša na zaštićenom području Bentbaša.
Tijekom istraživanja one su otkrile novu vrstu šišmiša za Bosnu i Hercegovinu. S patuljastim brkatim šišmišom (Myotic alcatoe) kojeg su te studentice biologije i veterine otkrile na Bentbaši, Bosna i Hercegovine ima evidentirane 32 vrste šišmiša, što je iznimno veliki broj za europske prilike.
Predstavnici organizatora, predsjednik Centra za krš i speleologiju Jasminko Mulaomerović i predsjednik Društva Naše ptice Dražen Kotrošan, čestitali su mladim istraživačicama i uručili im plaketu, rad umjetnika Alena Džinde iz Visokog, koja je odlivna u radionici Ranka Ravlije u Varešu, te novčani iznos od 1000 maraka.
Potom je predstavljen jedan iz niza filmova Ilhana Dervovića o bosanskohercegoivačkim planinama, onaj o Čvrsnici, te knjiga o planinama Jasminka Mulaomerovića pod nazivom “Staze, zastanci”.
Ilhan Dervović (1958.-2016.) bio je kamerman, redatelj i producent više od 50 dokumentarnih i kratkih filmova te više serijala dokumentarnih filmova koji su emitirani na najgledanijim televizijskim programima u Bosni i Hercegovini ili prikazani na festivalima ekološkog, dokumentarnog, arheološkog i kratkog filma u brojnim zemljama.
Ove godine Općinsko vijeće Visoko posthumno je dodijelilo povelju za životno djelo Ilhanu Dervoviću, na prijedlog direktora Zavičajnog muzeja Visoko Elvedina Šabanovića, priopćili su organizatori.
Federalna.ba / Visoko.co.ba
Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti i postaviti link našeg portala kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.
Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.