Medijski uposlenici svoj dan dočekuju sa niskim zaradama i jako lošim statusom, kaže novinarka Mila Radulović povodom Dana novinara Crne Gore.
Ona kaže da ne može biti optimistična da će se nešto u dogledno vrijeme promijeniti. Smatra da je policija napravila neki iskorak, dok tužilaštvo još nije senzibilisano za slučajeve napada na novinare, prenosi RTCG.
“Novinari su sve više opterećeni u većini redakcija, posebno u privatnim, gde nema nikakvih kolektivnih ugovora, ništa ih ne štiti, sem dobra volja poslodavca i nekakav rizik da će se možda obratiti sudu”, kazala je ona.
Na vidi mjesta optimizmu.
“Jer je, nažalost, novinarska profesija i uopšte ta profesija u medijima toliko loše plaćena da je ponižavajuća. Sam status novinarstva u društvu i status medija je jako loš. Nije na nivou onoga što je njihova uloga i onoga što su očekivanja i ogromni pritisci na medije”, istakla je Radulovićeva.
Naglašava da je policija napravila neki iskorak, dok tužilaštvo još nije senzibilisano za slučajeve napada na novinare.
Predrag Nikolić, novinar i član Komisije za praćenje istraga napada na novinare, kazao je kako je toku 2024. godine registrovano 19 napada i prijetnji medijima i medijskim radnicima te da su to podaci regionalne mreže i platforme “Safejournalist”, koja prati napade na novinare u Crnoj Gori i zemljama regiona.
“Od 19 napada, osam se odnosi na napade na novinarke, a policiji je prijavljeno 16”, kazao je on, prenose Vijesti.
Fena / Visoko.co.ba
Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti i postaviti link našeg portala kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.
Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.