Mladi umjetnik iz Sarajeva, Damir Prljača će sa svojom serijom fotografija učestvovati na izložbi koju 9.septembra otvara Otis Street Arts Project galerija u Vašington D.C.-u na temu Body Language (Govor Tijela) . Njegove fotografije prikazuju Merimu Dervović, studenticu Talijanskog jezika na Filozofskom fakultetu u Sarajevu, koja je, zbog bolesti dijagnosticirane još u djetinjstvu, ostala prikovana za invalidska kolica.
– Moj dragi Damir i ja smo odlučili da napravimo seriju fotografija kako bi prikazali moć ženskog tijela kojeg uopće nema na listi lijepog, te se samim tim postavlja pitanje kako se osjećati lijepo u tijelu koje izlazi iz okvira nametnutih ideala ljepote?- kazala je za Start BiH Merima. Ona je,kaže, veoma lako mogla postati samo brojka u statistici ili priča koja je isključivo uvijek opisana kao tužna .
– U inat tome želim da ovo bude jedna drugačija priča- poručuje Merima.
Damira smo pronašli u Luksemburgu gdje trenutno priprema novi projekat. O izložbi u Vašingtonu kaže da je organizovana s ciljem intelektualne/kulturne razmjene umjetnika i umjetnica iz BiH koji prvi put izlažu u Sjedinjenim Američkim Državama, a koji su se okupili oko teme Body Language (Govor Tijela). Damira je pozvala i kustoskinja ovogodišnjeg beogradskog salona, Ana Simona, da, dva dana nakon ove u Vašingtonu, učestvuje na, također grupnoj, izložbi. Tema salona, koji će se održati u velikoj galerija kulturnog centra Grad, je kvir umjetnost, gdje su se, kako kaže Damir, Merimine fotografije, savršeno uklopile jer preispituju doživljaj tijela i koncept lijepog općenito.
– Izložbe uvijek imaju katalog, a moj rad u katalozima za ove izložbe je opisan ovako: “Naučeni smo da posmatramo tijelo kao štit sačinjen od društvenih konstrukata. Ovaj koncept ne može podrazumijevati sve ljude sa svojim različitostima, a posebno je štetan za za marginalizirane skupine. To je razlog zašto dekonstruišem taj štit. Bez njega postajemo ranjivi stvarajući tenziju kroz koju su ljudi slavljeni sa mogućnošću da budu različiti, lijepi, sveti, seksualni. Dekontekstualizirajući strah od nepoznatog, preispitujem nepisana pravila i stavove prema onima koji su drugačiji.”- kazao nam je Damir.
Završio je studij Vizuelnih umjetnosti u Sarajevu . U svom radu koristi film, fotografiju i sve oblike vizuelnih komunikacija kako bi razgovarao o marginaliziranim skupinama, nametnutim normama i načinima otpora. Do sada je izlagao na festivalima i izložbama u Sarajevu, Hagu, Istanbulu, Portugalu, Miamiju i Vašington D.C.-u.
Jedna od Meriminih fotografija nalazi se na promotivnom plakatu izložbe u Vašington D.C.-u.
visoko.ba/startbih.info
Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti i postaviti link našeg portala kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.
Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.