– Hrvatska je optočela gradnju Pelješkog mosta, ali sa druge strane tvrdi se da je Hrvatska prekršila Konvenciju Ujedinjenih naroda o pravu mora, pominje se i mogućnost tužbe protiv Hrvatske pred Međunarodnim sudom u Hamburgu. Kako Vi gledate na nastalu situaciju?
CVITANOVIĆ: Potpuno su bespredmetne reakcije koje smo čuli prethodnih dana protiv gradnje Pelješkog mosta. Smatram da je to jedan infrastrukturni projekat koji će cijelom okruženju donijeti ogromne benefite. Koliko znam, sve one tehničke elemente koje je Bosna i Hercegovina tražila, Hrvatska je ispunila pri projektiranju mosta, tako da nije spriječen prolazak do Neuma brodovima, i koliko svi dobro znamo da je granično pitanje između Bosne i Hercegovine i Hrvatske stvar koja se treba riješiti kompromisom i dogovorom. Imamo međugranični sporazum između predsjednika Tuđmana i Izetbegovića. Tako da smatram da je ovo jedna vrsta populizma koja se bez ikakve potrebe koristi u predizborno vrijeme. Pozivam i apeliram na sve da ostave Pelješki most na miru, da se most gradi. On će sigurno biti dobar za sve koji prometuju tom dionicom, a i mi mnogi iz Bosne i Hercegovine često dolazimo tim putem.
– Ipak sporazum koji pominjete nikad nije ratificiran od strane parlamenata dvaju država. 2006.godine je stavljen van snage od strane Republike Hrvatske.
CVITANOVIĆ: Iskreno, ako hoćete moj stav, Hrvatska ima potpuno pravo spojiti kopno preko mora i ne smatram da je dobro za Bosnu i Hercegovinu da ulazimo u ovakve konflikte sa Republikom Hrvatskom. Ipak je Republika Hrvatska članica Evropske unije i prijatelj Bosne i Hercegovine, uvijek je bila na raspolaganju a biće i u budućnosti.
– Dakle ne vidite kao mogućnost rješenja spor pred Međunarodnim sudom ?
CVITANOVIĆ: Spor pred Međunarodnim sudom bio bi po meni apsolutno neozbiljan i neprihvatljiv i ja u svakom slučaju bih osudio takav čin ako bi neko krenuo u to.
– U Domu naroda Parlamenta FBiH nije usvojen Zakon o izbornim jednicama. Kazali ste da su potezi sarajevskih stranaka za svaku osudu. Da li je po Vašem mišljenju bio opravdan potez gospodina Puzigaće koji se pozvao na zaštitu vitalnog nacionalnog interesa, iako je upitno da li je imao ustavnu mogućnost za to?
CVITANOVIĆ: Uopće me ne zanima gospodin Puzigaća, zanima me suština, a suština je presuda Ustavnog suda BiH o legitmnom predstavljanju i proporcionalnom zastupanju konstitutivnih naroda sa područja gdje žive. Dakle, Dom naroda Federacije Bosne i Hercegovine treba biti popunjen izaslanicima koji će se birati u Klub Hrvata a koje će birati hrvatski narod. Parlament Federacije Bosne i Hercegovine nije adresa gdje se treba mijenjati izborni zakon jer Ustavni sud je jasno naložio na kojoj razini i koje tijelo treba mijenjati izborni zakon. To je stav koji držimo, od kojega nećemo odstupiti, i to je stav koji se mora ispoštovati ako želimo ovu zemlju osloboditi od svakodnevnih svađa oko Puzigaća ili nekih drugih, nije bitno uopće kojih političkim čimbenika. Dakle. provesti presudu Ustavnog suda, izmijeniti izborni zakon, relaksirati odnose i okrenuti se ljudima koji svakodnevno se sele, ljudima koji nemaju što jesti. Ostaviti populizam po strani jer puno je važnijih problema u ovoj državi od Puzigaće i puzigaća.
– Često Vas kritikuju zbog toga što, po nekim mišljenjima, takav Vaš stav se ne u bitnome ne razlikuje od stavova HDZ-a. Kako komentirate to?
CVITANOVIĆ: Ne zanima me uopće stav Dragana Čovića i HDZ-a BiH. Ovo je stav HDZ 1990. Po nađem uvjerenju on je apsolutno u interesu hrvatskog naroda i branit ćemo ga dok se god budemo bavili politikom. Ponavljam, ne zanima me stav Dragana Čovića i HDZ-a BiH i nemam uopće problem u nekim stvarima se slagati sa bilo kim ko je na braniku odbrane nacionalnih interesa, pa zvao se on i Dragan Čović.
– Sa kakvim očekivanjima HDZ 1990 dočekuje predstojeće izbore?
CVITANOVIĆ: HDZ 1990 će biti relativni pobjednik izbora. Napravit će bolji rezultat nego na proteklim izborima, skupa sa svojim koalicijskim partnerima. Hrvatsko zajedništvo okuplja dvanaeset političkih subjekata hrvatskog naroda. Ponudili smo Hrvatima mogućnost izbora. To je naša misija, uloga i naš posao. Siguran sam i vjerujem u odličan rezultat, jer ne mogu prihvatiti i ne mogu vjerovati da će narod dati podršku politici u predstavljanju Hrvata odnosno HDZ-u BiH i kadrovima koji sada predstavljaju hrvatski narod na svim razinama u izvršnoj vlasti, nakon ovako lošeg četverogodišnjeg madata u kojemu ništa nije urađeno, kada je narod osiromašen, kada se politika odnarodila od samog naroda koji ih je birao, kada nije ispunjeno nijedno predizborno obećanje, kada vlada apatija i depresija, za što smatram odgovorim politiku koja je na vlasti. Siguran sam da je narodu dosta manipulacije, i nacionalne, i da je narod u BiH dosta kriminala i svega ovoha u čemu ova vlast prednjači. Što se hrvatskog naroda tiče, biće izabrano Hrvatsko zajedništvo. HDZ 1990 i naši partneri nakon izbora će moći posvetiti poslu, a posao je ogroman.
– Nedavno ste pozvali birače bošnjačke nacionalnosti da ne glasaju za Željka Komšića. Šta ukoliko Komšić bude izabran?
CVITANOVIĆ: U svom poslu i u životu kojim živim pokušavam živjeti po principima. Željko Komšič kao kandidat i kao čovjek koji se izjašnjava kao Hrvat je dobrodošao da se kandidira ali da ga biraju Hrvati. Nemoguće je ući u svaku glasačku kutiju i vidjeti ko je za koga glasao ali politički projekti u kojima bi se zaobišla volja hrvatskog naroda jednostavno nisu dobri za Bosnu i Hercegovinu, vraćaju je u natrag i nedaju joj postane uređena država. Ja jednostavno ne želim da se bavim političkim projektima kao što je taj što ste ga spomenuli. Nije problem što će pojedini Bošnjak ili veći dio njih glasati za njega, ali problem je politički projekat.
vijesti.ba/visoko.ba
Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti i postaviti link našeg portala kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.
Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.