BiHCenić: Nećemo mi lako do Evrope; Numanović: To nije toliko bitno

Cenić: Nećemo mi lako do Evrope; Numanović: To nije toliko bitno

Nakon objave Izvještaja Evropske komisije o napretku Bosne i Hercegovine, u zemlji dvojaka tumačenja o onome što smo čuli. Napredak djelimičan, ispod očekivanja, preporuka uslovljena. Zadaća ostaje ista.

Uslovna preporuka probudila je euforiju, a dan kasnije, ipak, povratak u realnost. U Izvještaju greška, jezična. Problem u preporuci. Vremenska odrednica prvo u budućnosti, a zatim ispravka u sadašnje vrijeme. Iako je Evropska komisija reagovala i grešku izbrisala, ostalo je dovoljno prostora za spekulacije.

„Bojim se da mi dižemo prašinu oko nečega što je prilično efemerno. To nije toliko bitno. Birokratija nije imala dovoljno vremena da prilagodi ranije pripremljen tekst koji se tiče BiH“, kaže analitičar Sead Numanović.

Prve analize Izvještaja, uglavnom, nisu obećavajuće. Zabilježeni ograničeni napredak, uz detektovane nedostatke i nazadovanja u pojedinim oblastima, neće donijeti promjene na evropskom putu. Barem za sada. Dakle, nakon visokih očekivanja, stigle su loše i dobre ocjene, novi rok za drugu šansu približavanja Uniji.

„Ako pročitate Izvještaj, vidjet ćete da su tamo zaista pokušavali na sve moguće načine da nađu bilo šta pozitivno da prikažu. Širom su nam otvorena vrata – ona su toliko širom otvorena da prozori otpadaju. Ali, mi ništa živo uradili nismo i to je činjenica“, kaže analitičarka Svetlana Cenić

Numanović dodaje kako Izvještaj znači puno toga i ništa: „Puno toga jer se pokazala vrsta dinamičnosti u Evropskoj uniji i Evropskoj komisiji. Ta preporuka ne znači ništa ako Vijeće koje čine premijeri ili predsjednici 27 država članice ne odobre. Odluka o tome donijet će se 14. i 15. decembra“.

Napredak BiH iz perspektive Evropske komisije podijelio je optimistična očekivanja i činjenice. Dok jedni smatraju da je Komisija trebala biti blaža, a Izvještaj pozitivniji, drugi podsjećaju da, ipak, nije mnogo urađeno.

Pomoćnica direktorice Direkcije za evropske integracije BiH Darija Ramljak podsjeća kako su ispunjena samo dva ključna prioriteta od njih 14 – mogla je Evropska komisija dati bolje ocjene na nekoliko drugih ključnih prioriteta jer stvari su urađene: „Znate ono kad profesor hoće da da bolju ocjenu đaku, da mu neko jednostavnije pitanje i onda mu malo nategne ocjenu“.

„Apsurdne su ocjene lokalnih zvaničnika da je BiH ostvarila veliki napredak i jedina u regionu za 10 mjeseci prešla put od kandidatskog statusa do otvaranja pregovora, jer BiH nije ispunila ni osam uslova za uslovni kandidatski status koji je EU dodijelila u decembru prošle godine“, stoji u saopćenju Transparency Internationala BiH.

Nove prilike iz Briselu doći će vrlo brzo. Prvo decembar, potom mart. No, vremena za konkretne poteze koji vode do Evropske unije baš i nema.

„Evo, gledat ću od formiranja ove koalicije do sada – ako je suditi po tom tempu, nećemo mi lako do Evrope“, tvrdi Cenić.

Do članstva u Evropskoj uniji BiH za sada ide s preporukama i uslovima. Nakon kandidatskog statusa, sličan scenarij i u pregovorima. Uslovi su uvijek isti, a i politika.

Visoko.ba/federalna.ba


Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti i postaviti link našeg portala kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.

Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.

NAJNOVIJE