ZDKCCI: Transparentnost rada kantonalnih skupština - prihvatljiva sa dosta prostora za poboljšanje

CCI: Transparentnost rada kantonalnih skupština – prihvatljiva sa dosta prostora za poboljšanje

Transparentnost rada većine kantonalnih skupština je  prihvatljiva, sa dosta prostora za poboljšanja“, što znači da je
omogućen slobodan pristup javnosti (uz prethodnu najavu)  skupštinskim zasjedanjima i neke osnovne informacije o skupštini i njenom radu, ali da postoje i različiti nedostaci, u kontekstu transparentnosti.

Izuzetak od ove generalne ocjene prihvatljivosti su Skupština SBK, koja je jedina kantonalna institucija vlasti koja je i u 2018. godinu ušla bez zvanične web stranice i Skupština ZHK koja ima web stranicu, ali na njoj nema ni neke elementarne podatke, pa čak ni informacije o poslanicima aktuelnog saziva Skupštine.
Ove dvije skupštine, uz Skupštinu HNK, su i jedine koje nemaju redovan prenos svojih sjednica ili na drugi način dostupan snimak.

Ni jedna skupština nema, na svojoj web stranici, objavljene podatke o primanjima svojih poslanika. Većina nema funkcionalan elektronski sistem kontrole prisustva i registrovanja pojedinačnog glasanja poslanika. Zapisnike sa sjednica skupštine i njenih radnih tijela, kao ni odgovore na poslanička pitanja, većina kantonalnih skupština ne objavljuje na svojoj web stranici.
Također, većina na svojoj web stranici nema mogućnost preuzimanja, u elektronskom obliku, materijala koji su razmatrani i usvojeni.

Poseban problem je donošenja budžeta na netransparentan način, uz ignorisanje potrebe za učešćem javnosti u čitavom procesu, odnosno bez organizovanja javnih rasprava u kojim bi se interesnim grupama, sindikatima, nvo, građanima kao pojedincima, omogućilo da iskažu svoje mišljenje i daju prijedloge, u vezi sa sadržajem Budžeta.

Pri donošenju budžeta za 2017. godinu, u 6 kantona – PK, ZDK, SBK, HNK, ZHK i K10 – procedura donošenja obavljena je bez
učešća javnosti. A od 8 kantona u kojima je budžet za 2018. donesen na vrijeme, prije kraja 2017., samo su u 2 kantona
– TK i KS – tim povodom, organizovane javne rasprave.

Isti problem kao s budžetima, samo mnogo rašireniji, je i sa programima rada. Iako većina poslovnika sadrži obaveza
da se u izradu programa rada uključuju građani i udruženja građana, ta se odredba uglavnom zaobilazi, a prijedlozi takve vrste ignorišu. Kao u primjeru reagovanja rukovodstva Skupštine TK na prijedloge CCI-a, u procesu donošenja Programa rada Skupštine za 2017. godinu, koji ne samo da su odbijeni bez obrazloženja, nego je predstavniku CCI-a uskraćena mogućnost da se obrati Skupštini i obrazloži podnesene prijedloge.

Još jedan ozbiljan nedostatak, u kontekstu transparentnosti, je nepostojanje, na web stranicama skupština, sveobuhvatnih podataka o javnim raspravama. Nema ni liste ni elektronskih verzija nacrta propisa, o kojima će se tokom godine voditi javna rasprava, a ni elementarnih uputa na koji način se javnost može uključiti u kreiranje propisa.
Ne objavljuju se ni programi javnih rasprava, niti informacije o statusu sugestija iznešenih tokom javnih rasprava.

Centri civilnih inicijativa preporučuju povećanje transparentosti rada kantonalnih skupština. Sve značajne dokumente i odluke treba donositi na transparentan način, uz javnu raspravu i uvažavanje mišljenja javnosti.
Povećati obim i učestalost ažuriranja informacija na zvaničnim web stranicama institucija. Uvesti sistem elektronske evidencije prisutnosti i glasanja poslanika i time rad poslanika učiniti odgovornijim i transparentnijim.

 


Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti naš portal kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.

Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.

NAJNOVIJE