Teritorija Bosne i Hercegovine spada u red seizmički najaktivnijih dijelova balkanskog regiona, kaže za Patriju Rusmir Gorušanin, stručni saradnik u Centru za seizmologiju u Federalnom hidrometeorološkom zavodu BiH.
Najugroženija područja u BiH, kad je u pitanju seizmička aktivnost, objašnjava ovaj stručnjak, su južna Hercegovina i sjeveroistočna Bosna (sa područjem oko Banja Luke).
– Što se tiče najopasnijih rasjeda na teritoriji BiH, to su Bugojanski (od Donjeg Vakufa do Bosanske Krupe), Južno hercegovački (proteže se od Dubrovnika do Metkovića, i dijelom zahvata teritorij Bosne i Hercegovine), i Banjalučki
rasjed koji obuvata okolinu Banjaluke – objašnjava Gorušanin.
Najjači zemljotres koji je pogodio Bosnu i Hercegovinu do sada je banjalučki potres, koji se dogodio 27.10.1969. godine u jutarnjim satima. Tom najjačem zemljotresu je prethodila serija od nekoliko zemljotresa slabijeg intenziteta, dan ranije. Jačina je bila 6.3 stepena Richtera, a intenzitet VIII stepeni Merkalijeve skale. Hipocentar je bio na dubini od oko 20 km, ispod samog grada. Poginulo je 15 ljudi i Banja Luka je pretrpila ogromna razaranja.
Gorušanin kaže da stručnjaci u FBiH i nemaju preveliku pomoć Vlada u radu, naročito kada je u pitanju nabavka opreme. Opremu i softvere koje imaju uglavnom su dobili iz rijetkih donacija, prvo od NATO projekta (za zemlje zapadnog Balkana). Vlada Republike Slovačke je takođe, prije nekoliko ,godina donirala opremu u vidu seizmografa i odgovarajućeg softvera, kao i podršku (obuku) za taj softver.
Nivoi ugroženosti većih bh. gradova, prema intenzitetu potresa
Sarajevo – VII stepeni Merkalijeve skale
Tuzla – VII stepeni Merkalija
Zenica – VII stepeni Merkalija
Bihać – VI stepeni Merkalija
Mostar – VII stepeni Merkalija
Banjaluka – VIII stepeni Merkalija
Rimski brojevi označavaju očekivani intenzitet po Merkalijevoj skali, za povratni period od 100 godina.
Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti i postaviti link našeg portala kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.
Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.