Razgovarala: Nevena Ćosić
– Današnji nastavak sjednice Predstavničkog doma, započete 30. maja, obilježila je rasprava o migrantima, ali i veliki broj pauza i prekida, zbog čega je, u konačnici, za naredni mjesec prolongirana sjednica na čijem dnevnom redu je SDS-ov prijedlog o akcizama, a koja je takođe bila zakazana za danas. Kako tumačite tok današnje sjednice, ali i optužbe SDA da je SDS predložio predizborni zakon isključivo zbog političke borbe u RS?
BOSIĆ: U toku današnjeg nastavka 62. sjednice Predstavničkog doma bilo je evidentno da je postojala namjera odugovlačenja kroz traženje pauza, te pravljenje tenzija na već viđene načine. Vidljivo je da su u tom dogovoru SNSD, DNS i HDZ BiH.
Pretpostavljam da je razlog tome bio da ne počne sjednica na čijem dnevnom redu je SDS-ov prijedlog o akcizama. Ako je to bio razlog, vjerovatno pomenute tri stranke procjenjuju da ne bi dobro prošle i da je potrebno doraditi većinu koja bi trebalo da odbije naš Prijedlog izmjena i dopuna Zakona o akcizama. Što se tiče tvrdnji iz SDA, oni su očigledno sastavni dio akcizne koalicije, koja želi da potroši novac prikupljen na taj način. Oni ne skrivaju želju da naš prijedlog propadne.
Oni koji žele da ovaj prijedlog prođe, sasvim sam siguran, jesu građani BiH kojima je da im politika zavlači ruke u džep bez ikakve stvarne provjere gdje taj novac ide. Taj novac je očito netransparentno potrošen i nikada nije podnesen izvještaj gdje je taj novac završio. Zašto bi građani vjerovali da će imati išta od novog zahvatanja iz džepa, kada je takva situacija?
Što se tiče tvrdnji da je SDS-ov prijedlog predizborna borba, to radi i SNSD. Uvijek kada opozicija kritikuje njihov rad, oni kažu da to čini zbog prikupljanja predizbornih poena. Htjeli bi da ništa ne radimo, da ne podnosimo bilo kakve inicijative, da ne kritikujemo… Taj argument je otrcana priča.
Mi smo se borili za svoj program i ranije, kao što to i sada činimo. Uostalom, javnost zna da smo se u januaru borili protiv uvođenja akciza.
– Kako će izgledati politička scena u BiH u naredna nepuna četiri mjeseca, koliko je ostalo do oktobarskih izbora?Svjedoci smo da je kampanja već počela. Može li se u ovom vremenu očekivati održavanje statusa quo ili stvari mogu ići još niže u smislu težih riječi, češćih blokada i nemogućnosti postizanja dogovora?
BOSIĆ: Mislim da skoro uvijek može niže i uvijek se iznenadim da može još niže. Ne vidim dobre naznake za bilo kakvo sređivanje ili bolju situaciju u periodu do izbora. Kako će biti nakon izbora, zavisi od toga kojim politikama će građani dati glas.
Smatram da je ovaj period do izbora unaprijed potrošeno vrijeme, koje neće donijeti napredak. Građani će imati priliku da se 7. oktobra opredijele da li će glasati za sadašnje stanje ili će glasati za nešto drugo: da li će glasati u odnosu na strah koji se ovdje sije, strah od drugih, a sada i strah od izbjeglica, jer ako nemate stvarne razloge, onda pravite imaginarne ili će pak razmišljati o tome da povjerenje treba da daju onima koji budu ponudili rješavanje stvarnih problema, a njih je jako puno.
– Vjerujete li da će kandidati Saveza za promjene dobiti podršku građana o kojoj govorite? Vladajuća struktura poziva se na rezultate anketa koje minimalizuju šanse političkog bloka kojem pripadate.
BOSIĆ: Oni moraju da prikažu da su pobjednici kako bi održali optimizam kod svojih glasača. Evidentno je da su svjesni da Vukota Govedarica ima više nego realne šanse da postane novi predsjednik RS. Glasači znaju šta im nudi Željka Cvijanović i siguran sam da će htjeti nešto drugačije od ovoga što imaju sada.
Što se tiče duela Mladena Ivanića i Milorada Dodika, tu je situacija sasvim jasna. Glas za Dodika znači glas za politiku konflikta, političke i ekonomske nestabilnosti, te za ostanak postojećeg nivoa korupcije u RS, kao i glas za nerješavanje bilo kakvog krupnog slučaja korupcije i kriminala. S druge strane, glas za Ivanića znači glas za politiku koja nije politika konflikta, a jeste politika zaštite interesa građana RS. Interes građana RS sasvim sigurno nije bilo kakav novi rat i bilo kakve političke tenzije, nego rješavanje njihovih životnih pitanja, prije svega zapošljavanje, visina penzija, sigurnost, borba protiv kriminala i korupcije.
– Postoji li mogućnost da zvanični Beograd bude umiješan u izbornu kampanju kada je u pitanju izbor člana Predsjedništva BiH iz RS i predsjednika RS?
BOSIĆ: Nedavno smo, kao Kolegijum Parlamenta BiH, boravili u posjeti Skupštini Srbije i sastali smo se sa predsjednikom Srbije Aleksandrom Vučićem, koji je sam iskazao tvrdnju da nema namjeru da se na bilo koji način miješa u oktobarske izbore u BiH. Vjerujem da će to tako biti.
– Zbog činjenice da nije došlo do izmjena Izbornog zakona BiH, mnogo dovode u pitanje mogućnost implementacije izbornih rezultata. Ovim pitanjem bave se političke partije iz FBiH iz bošnjačkog i hrvatskog korupusa, dok se RS, čini se, drži po strani.
BOSIĆ: Ne bih rekao da se drži po strani. Mislim da se vlasti u RS svrstala na jednu od tih strana. Lako je vidjeti da postoje snage koje žele radikalnu promjenu Dejtonskog sporazuma, bilo kroz treći entitet, bilo kroz novu reorganizaciju, bilo kroz secesiju. Sve te varijante zahtijevaju ukidanje Dejtonskog sporazuma i otvaranje Pandorine kutije, a niko ne zna šta bi se poslije toga desilo, jer je evidentno da u ovom trenutku nema mogućnosti dogovora o nečemu novom na koji bi svi pristali.
Ako je to tako, onda postoje političke snage koje žele što dublju političku krizu u BiH kako bi natjerali i međunarodnu zajednicu, ali i unutrašnje snage da se razruši ono što je bazirano na Dejtonskom sporazumu, da bi onda pokušali ostvariti svoje političke ciljeve. Tu, prije svega, svrstavam one koji zagovaraju treći entitet i one koji zagovaraju secesiju, bez dogovora. Ukoliko se bilo šta može postići dogovorom, ja sam za to.
Međutim, ovdje postoje koncepti koji se baziraju na antidejtonskoj platformi. Mislim da je to velika opasnost, čai i za mir u BiH. Lako je prepoznati zagovornike tih politika. Oni su definisani, prije svega, osovinom HDZ BiH – SNSD.
– Koliko je za poziciju RS opasno da se njen predsjednik zalaže za treći entitet u BiH?
BOSIĆ: Veoma je opasno razgraditi Dejtonski sporazum, bez dogovora o nečemu drugom, bez dogovora svih strana o nečemu drugom. Sve to znači veliku mogućnost ponovnog uvođenja nekog konflikta na ovaj prostor. Nije nikakva tajna da u svemu tome RS sigurno ne bi ostala netaknuta. Ukoliko događaji u FBiH znače napuštanje Dejtonskog sporazuma, to je opasnost i za RS, jer bi bila revizija svega,
Mislim da je to hazardna politika koju Dodik vodi upravo zbog dizanja tenzija kako bi mogao ubjeđivati narod da postoji neko ko želi da uništi RS, a kako on to ne da. To je otprilike njegova politička koncepcija.
– Kako gledate na činjenicu da se ponovo pokreću priče o obojenim revolucijama u RS, stranim plaćenicima i izdajnicima?
BOSIĆ: To je oprobana matrica. Političari koji su na vlasti u RS, ali i u pojedinim zemljama u okruženju, to koriste kao odbranu od protesta građana. Više puta to se pokazalo kao efikasno, međutim smatram da građani već mogu da razluče u koju svrhu se puštaju takve vijesti. Stoga smatram da je snaga tih spinova mnogo manja nego što je bila ranije.
Da bih se zaštitio od takvih spinova, moramo sam da vodim sudske procese protiv onih koji su širili lažne vijesti i falsifikovali dokument kako je nekolicina opozicionih političara, među kojima sam i ja, primila veliku količni novca o Soroša. U istrazi došao sam do saznanja da su Dodik i ta ekipa primali novac kada su dolazili na vlast uu RS, te da je to jedan od obrazaca koji su iskoristili za falsifikovanje.
Nikada nisam primio bilo kakav novac od bilo koje fondacije. To sam uspio dokazati sudskim putem. Međutim, dok se to dokaže na sudu, prođe mnogo vremena od tog događaja i to ima veoma mali efekat na čuvanje obraza. Oblate vas da radite za strani novac, a dok izganjate pravdu – ne crkni magarče.
vijesti.ba/visoko.ba
Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti i postaviti link našeg portala kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.
Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.