Na covid-odjeljenjima gradiške Bolnice ostalo je još svega nekoliko slobodnih kreveta. Hospitalizirano je ukupno 90 pacijenata, od kojih je četvero na respiratoru. Rukovodstvo ističe da su popunjeni prostorni, ali i kadrovski kapaciteti. Ako se broj oboljelih od koronavirusa bude povećavao, morat će biti upućeni u druge ustanove.
U Bolnici Gradiška ranije nije postojao Odjel za infektivnu njegu, pa je početkom pandemije koronavirusa služba Sa plućne bolesti pretvorena u Covid-odjeljenje. S pogoršanjem epidemiološke situacije ustanova je bila prinuđena da proširi kapacitete, te su uslijedile još tri reogranizacije rada.
“Mi smo napravili dva covid-odjeljenja, jednu izolaciju i jednu intenzivnu njegu. Trenutno u covid-intenzivnoj njezi imamo devet pacijenata, od kojih je četvero na respiratoru. To su pacijenti sa teškom kliničkom slikom koji zahtijevaju intenzivnu medicinsku terapiju”, kaže dr. Rajko Dodik, v.d. direktor JZU Bolnica Gradiška.
Potrošnja kiseonika je značajno povećana u posljednje vrijeme. Dodik ističe da je ranije ustanova trošila jedan kamion kiseonika sedmično, dok su im sada neophodna dva na dnevnom nivou. Dodaje da respiratora, lijekova i zaštitne opreme za sada imaju dovoljno. Problema je bilo sa manjkom medicinskog osoblja.
“U jednom trenutku smo ostali bez više od 60 ljudi, pa smo morali osoblje iz drugih službi da rasporedimo. Danas u našoj bolnici svi rade sve. Uključili smo i penzionisane ljekare i doktore raznih specijalizacija”, dodaje Dodik.
Ljekari kažu da ih je umor uveliko sustigao. Već mjesecima se bore sa virusom o kojem se malo toga zna. Apeluju na građane da poštuju propisane mjere i sačuvaju svoje zdravlje, jer je sve više teško oboljelih.
“Činjenica je da dosta stanovništva ne vjeruje ni u sam virus, ni u oboljenje. Ne znam šta drugo da kažem. Mi se susrećemo svaki dan sa teškim kliničkim slikama i, kao osoba koja od početka prati i liječi ove pacijenta, mogu reći da se klinička slika usložnjava. Zaista – na izmaku smo snaga, a ako se mi razbolimo, pitanje je ko će liječiti naše građane”, upozorava dr. Branka Milošević, rukovodilac Covid odjeljenja u JZU Bolnica Gradiška.
U gradišku Bolnicu upućuju se i oboljeli iz drugih općina, poput Srpca, Prnjavora, Kozarske Dubice, Kostajnice i Novog Grada. Trenutno se na samo dva odjela liječe ostali pacijenti. Rukovodstvo ističe da su dostigli maksimum. Jedini način da prime još oboljelih od koronavirusa jeste da ustanova postane covid-bolnica.
Visoko.co.ba/federalna.ba
Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti i postaviti link našeg portala kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.
Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.