BiHBlokade i opstrukcije, Vlada u tehničkom mandatu, pandemija, pa inflacija

Blokade i opstrukcije, Vlada u tehničkom mandatu, pandemija, pa inflacija

Rezultati izbora odavno poznati. Sada ih treba implementirati. Pored nekih kantonalnih skupština, prvi s najavom konstituirajuće sjednice počeo je Zastupnički dom Federacije. U ove klupe novi zastupnici ući će 1. decembra, kada će biti održana konstituirajuća sjednica. A u novom sazivu sjedit će 14 stranaka. Prethodne četiri godine rada nisu bile za pohvalu, zato se u naredne četiri godine očekuje više.

Blokade, opstrukcije, bez nove Vlade, pa sa starom u dvostrukom, tehničkom mandatu, te brojne kočnice za važne procese u Federaciji obilježili su protekli mandat sada već gotovo bivšeg saziva Parlamenta Federacije BiH. Bez pokretača – političke volje, neslaganja, a zatim na sredini mandata, konce je pomrsila i pandemija, a u finišu dodatno otežala brzo rastuća inflacija. Malo do okolnosti, više do parlamentaraca, ali rezultati nisu baš za pohvalu. Zato novoizabrani, ali i stari žurno idu u novi mandat. Prvi koraci već učinjeni.

“Održali smo vrlo konstruktivan sastanak. Oko svega smo postigli potpunu saglasnost. Tehnički razlozi su nas opredijelili da završimo ovaj mandat krajem jedanaestog mjeseca, a počinjemo novi početkom dvanaestog”, rekao je Mirsad Zaimović, predsjedavajući Zastupničkog doma FBiH (SDA).

A, do sada nije sve išlo tako lako, a pogotovo ne brzo. Na početku mandata obećanja velika, ali rijetko koje je realizirano.

“Mogli smo i trebali smo u ovom mandatu završiti priču vezanu za reformu zakona o doprinosima, trebali smo donijeti novi zakon o doprinosima, novi zakon o porezu na dohodak. Samim tim bi se stvorile pretpostavke za novi zakon o minimalnoj plati”, istakao je Jasmin Duvnjak, šef Kluba Bošnjaka u Domu naroda FBiH (SDA).

Sve navedeno i građanima potrebno ostalo je na propalim pokušajima u začaranom krugu parlamentarnih procedura. Pa, shodno tome, na kraju mandata, u zbiru nema mnogo, ocjena rada jedva pozitivna.

“Ocjena prosječna, da je to dobro, ali nije vrlo dobro, daleko je od odličnog”, smatra Duvnjak.

U proteklom mandatu, Zastupnički dom je prema mišljenju zastupnika ipak u prednosti. No, brojni prijedlozi, izmjene, inicijative, zakoni, osim premijere, epilog u Domu naroda nisu dočekali.

“Što se tiče Zastupničkog doma, rekla bih da je on bio prohodniji za zakonska rješenja koja su zastupnici predlagali”, ocijenila je Alma Kratina, šef Kluba DF-a u Zastupničkom domu FBiH.

“Ništa što je bilo bitno nije čekalo Predstavnički dom Parlamenta FBiH”, dodaje Zaimović.

“Predstavnički dom je, ipak, prilično više radio u odnosu na Dom naroda, koji je, nažalost, sticajem okolnosti, postao groblje propisa i zakona”, smatra Damir Mašić, šef Kluba SDP-a u Zastupničkom domu FBiH.

A u Domu naroda, vječnoj adresi nedovršenih zakona, nema jedinstva čak ni u ocjeni minulog mandata. Što je jednima loše – drugima je dobro.

“Politički dogovorene tačke za koje su ovdje samo mašine dizale ruke. Nisam, naravno, zadovoljan radom Doma naroda”, poručio je Elmedin Konaković, delegat u Domu naroda FBiH (NiP).

“Mislim da se je to medijski previše bilo diglo da Dom naroda ne funkcionira. Međutim, nije tako. Sve ono što je u Zastupničkom domu bilo, što je došlo u Zastupnički dom mi smo ovdje završili u Domu naroda”, kaže Ivo Tadić, šef Kluba Hrvata u Domu naroda FBiH (HDZBiH).

Rezultati, ipak, pokazuju nešto drugo. Tako, u amanet i za dobrodošlicu novom sazivu parlamentaraca ostaju stare reforme i mnogo nedovršenog posla. Ekonomske i sigurnosne promjene u svijetu najavljuju velike izazove. Pa tako, do zvaničnog početka mandata, parlamentarci na odlasku poručuju da zastupnička fotelja neće biti tako udobna.

Visoko.ba/federalna.ba


Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti naš portal kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.

Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.

NAJNOVIJE