BiHBiH u samom vrhu evropskih zemalja po zastupljenosti korupcije

BiH u samom vrhu evropskih zemalja po zastupljenosti korupcije

Bosna i Hercegovina u samom je vrhu evropskih zemalja po zastupljenosti korupcije. Vlast ništa ne radi na suzbijanju ovog problema. Za 10 godina podignute su tek dvije optužnice u predmetima visoke korupcije. O ovoj temi u našoj zemlji razgovaraju uglavnom nevladine organizacije. Oni odgovorni tek usput, uoči Međunarodnog dana borbe protiv korupcije.

Netransparentno trošenje novca na javne nabavke, sve češće pojave kršenja ljudskih prava, te oslabljena demokratija dobro su poznate prakse u našoj zemlji. Osim toga, zarobljeni pravosudni sistem, kako tvrde iz Agencije za prevenciju korupcije, razlog je zbog kojeg su u proteklih deset godina, vjerovali ili ne, podignute tek dvije optužnice, te donesena samo jedna presuda kad je riječ o koruptivnim radnjama.

“Prvobitno ćemo raditi ono što je do sada bilo zanemareno, a to je poboljšanje odnosa s Tužilaštvom. Zaduženi smo da anonimne ili druge prijave podnesemo Tužilaštvu, ali se postavlja pitanje da li je to adekvatno, na ispravan način, kvalitetno urađeno”, kazao je Elvis Kondžić, direktor Agencije za prevenciju korupcije i koordinaciju borbe protiv korupcije.

S kvalitetnim radom, tvrde, počinju već danas. No, samo puka obećanja uvijek su najbolji alibi za sve loše rezultate koje naša zemlja ima u ovoj oblasti, a korupcija se u Bosni i Hercegovini svakodnevno provodi u postupcima javnih nabavki. I to najčešće državne institucije i javna preduzeća uz pomoć najboljeg prijatelja zvanog tender – namješteni. Gotovo dvije i po milijarde maraka bude podložno korupciji kroz ovaj proces, tvrde iz Centra za razvoj medija i analize.

“Pod kontrolom je oko 300 miliona maraka. Ako znamo da su godišnji budžeti tri milijarde, čak i više, pa ako podatke o korupciji pomnožimo sa deset dolazimo do vrlo ozbiljnih stvari. Oko 300 miliona maraka koje su proteklih godinu dana kontrolisane, samo 27 miliona se smatralo da su niskog rizika ili da nije bilo rizika. Ostalih 270 miliona je bilo ili srednji rizik ili visoki rizik. Visoki rizik je otprilike oko 100 miliona. Kad to pomnožite sa 10 dolazite do trenda koji pokazuje da je skoro dvije i po milijarde maraka na neki način ugroženo ili podložno korupciji”, naglašava Eldin Karić, izvršni direktor CRMA.

Od 10. decembra počinje primjena Zakona o izmjenama i dopunama zakona o javnim nabavkama i iz njega su izbačeni dijelovi koji pokreću mehanizam krivičnog postupka protiv prekršioca tog zakona, kao i inspekcijski nadzor. Ipak, načinjen je i pomak.

“Značajno je unaprijeđena transparentnost postupaka javnih nabavki i to na način da svi dokumenti koji su vezani za javne nabavke moraju biti dostupni na jednom mjestu – na portalu javnih nabavki”, navodi Slobodan Golubović, urednik portala pratimo tendere.

Upravo je Zakon o javnim nabavkama jedan od ključnih zahtjeva koji je kroz 14 prioriteta pred Bosnu i Hercegovinu postavila Evropska unija, kao preduvjet za članstvo. Iako je krajem augusta ove godine, Dom naroda potvrdio usaglašeni tekst izmjena i dopuna Zakona o javnim nabavkama BiH, on u suštini nije mnogo unaprijedio borbu protiv korupcije u ovoj oblasti.

Naime, neki od ključnih mehanizama za ovu borbu, nisu našli svoje mjesto u ovom propisu, zbog čega bi se moglo reći da su ove reforme tek kozmetičke. A dokle god budemo ispunjavali EU prioritete samo formalno na papiru, a ne i u praksi, ne možemo očekivati perspektivniju budućnost Bosne i Hercegovine i njeno mjesto u evropskoj porodici.

Visoko.ba/federalna.ba


Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti naš portal kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.

Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.

NAJNOVIJE