330 miliona eura pomoći MMF-a Bosni i Hercegovini za ublažavanje posljedica pandemije i dalje je na čekanju. Da bismo dobili novac, političari moraju postići dogovor o tome kako će biti podijeljen.
Poruka MMF-a je jasna: ne bude li brzog odgovora o raspodjeli novca pomoć BiH bit će odgođena.
– Neuspjeh u postizanju dogovora će imati za rezultat odgađanje pomoći. Izvršni odbor trenutno ima više od 90 zahtjeva za hitnu pomoć te će možda biti teško pronaći drugi datum u skorijoj budućnosti kako bi odbor mogao razmatrati BiH – poručio je Andrew Jewell, rezidentni predstavnik MMF-a u BiH.
No, dok je MMF-ova ponuda na stolu, a pandemija koronavirusa uzima sve više maha, političke trzavice u našoj zemlji u punom su jeku. Tome svjedoči i propala sjednica Fiskalnog vijeća BiH, koja nije održana zbog nedostatka kvoruma. Najveće tenzije trenutno su na relaciji SDA-HDZBiH. SDA krivca traži u svom kolacionom partneru za koje tvrde da traže da u raspodjelu sredstava treba uključiti i kantone. HDZBiH interpretaciju ovih navoda negira.
– Novalić je naveo neke samo njemu poznate podatke da HDZ zahtjeva da se na pismo namjere s MMF-om stavi 17 potpisa uključujući članove fiskalnog Vijeća i predstavnike 10 županija. Nitko nije tražio da predstavnici županija stave svoj potpis na to pismo jer to nije ni moguće niti je pod procedurama – tvrdi ministar finansija i trezora Vjekoslav Bevanda.
– Mi smo na Fiskalnom vijeću svi digli ruke za ovaj aranžman. On je nama uredno od MMF-a proslijeđen. Ja sam ga na početku sedmice, čim sam ga dobio, potpisao i vratio MMF-u. Sad vidim da to dva člana Fiskalnog vijeća nisu potpisala – izjavio je Fadil Novalić, premijer FBiH (SDA).
Ministrica finansija FBiH Jelka Miličević kaže da nije tačno da je pismo namjere MMF-u istog sadržaja usvojeno i upućeno na potpis svim članovima Fiskalnog vijeća BiH. Tvrdi da nije riješena ni raspodjela između entiteta. S druge strane, iz RS-a stižu riječi osude zbog neodržavanja sjednice. Kažu da se tim postupkom šalje loša poruka upravo MMF-u, koji je spreman da pomogne našoj zemlji.
– Mi smo predlagali da to bude raspodjela 60:40, 40 za Republiku Srpsku, imajući u vidu da je ovo krizni arnažman MMF-a, nije redovni i sam MMF traži da se entiteti dogovore o tome. Nije sam MMF kao u pogledu stand-by aranžamana rekao da se ta sredstva dijele po principu kakav se dijele indirektni porez nego traži i čeka entitete da se dogovore o tome – kazao je Milorad Dodik, član Predsjedništva BiH (SNSD).
Uključivanje kantona u raspravu o raspodjeli novca MMF-a osudio je Žejko Komšić, član Predsjedništva BiH, jer je, tvrdi, mimo Ustava. Kada je u pitanju raspodjela novca između entiteta, smatra da nije sporno da RS dobije više novca.
– Ako se procijeni da je RS-u potrebnije sad podići tu kvotu jer je riječ o vanrednom aranžmanu s MMF-om, ne redovnom, nemam ništa protiv. Ako je situacija u RS-u teža, a izgleda da jeste – poručio je Komšić.
MMF upozorava: vrijeme ističe, a novac je, osim Bosni i Hercegovini, potreban i drugima.
visoko.ba/federalna.ba
Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti i postaviti link našeg portala kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.
Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.