Američki predsjednik Joe Biden produžio je za još godinu dana vanredne mjere povezane sa regionom Zapadnog Balkana, koje su prvobitno proglašene uredbom 2001. godine, objavila je sinoć Bijela kuća.
“Potezi osoba koji prijete miru i međunarodnim naporima za stabilizaciju na Zapadnom Balkanu, uključujući činove ekstremističkog nasilja i opstrukciju, i situacija na Zapadnom Balkanu – koja spriječava napredak ka efikasnoj i demokratskoj upravi i punoj integraciji u transatlantske institucije – i dalje predstavljaju neuobičajenu i vanrednu prijetnju po nacionalnu bezbjednost i spoljnu politiku Sjedinjenih Država”, naveo je Biden.
Obavještenje o produženju mjera upućeno je Kongresu, a takođe će biti objavljeno u Federalnom registru, prenosi Glas Amerike (Voice of America – VoA).
Važenje uredbe produžavali su i prethodni američki predsjednici.
Biden je u obavještenju podsjetio da je prije dvije godine potpisao uredbu kojom je proširio opseg vanrednih mjera koje su na snazi još od 26. juna 2001. godine, i naveo da će mjere nastaviti da budu na snazi i poslije 26. juna 2023. godine.
Američki predsjednik je u uredbi (14033), donesenoj 8. juna 2021. godine, naveo da situacija “na teritoriji bivše Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije i Republike Albanije (Zapadni Balkan) tokom posljednje dvije decenije – uključujući podrivanje poslijeratnih sporazuma i institucija poslije raspada bivše SFRJ, kao i rasprostranjena korupcija u raznim vladama i institucijama na Zapadnom Balkanu – sprečavaju napredak ka efikasnoj i demokratskoj upravi i punoj integraciji u transatlantske institucije i da zbog toga predstavlja neuobičajenu i vanrednu prijetnju po nacionalnu bezbjednost i spoljnu politiku Sjedinjenih Država”, prenosi VoA.
Prvobitnu uredbu (13219) o vanrednim mjerama vezanim za Zapadni Balkan, tadašnji predsjednik George Bush mlađi potpisao je 2001. godine da bi se “pozabavio neuobičajenim i velikim prijetnjama po nacionalnu bezbjednost i spoljnu politiku SAD koju u ovom slučaju predstavljaju akcije ljudi koji se bave, pomažu, sponzorišu ili podržavaju ekstremističko nasilje u bivšoj Republici Makedoniji (koja je sada Republika Sjeverna Makedonija) i drugim dijelovima regiona Zapadnog Balkana, ili djelima koja se odnose na opstrukciju sprovođenja Dejtonskog sporazuma u Bosni ili rezolucije Savjeta bezbjednosti UN 1244 od 10. juna 1999. na Kosovu”.
Bush je tu uredbu dopunio 28. maja 2003. godine, “kako bi preduzeo dodatne korake u vezi sa djelima koja se odnose na opstrukciju sprovođenja Ohridskog sporazuma iz 2001, u vezi sa Makedonijom (sadašnjom Sjevernom Makedonijom)”.
Visoko.ba/federalna.ba/Beta
Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti i postaviti link našeg portala kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.
Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.