Biblioteka – Knjižnica Brčko distrikta BiH, smještena u centru grada na prostoru od 1.700 kvadratnih metara, posjeduje raznovrstan i vrijedan fond s više od 130.000 bibliotečkih jedinica, pretežno knjiga, periodičnih publikacija i razne vrste neknjižne građe – navela je u izjavi za Fenu rukovodilac te institucije Lejla Hogić.
Pripada Odjeljenju za privredni razvoj, sport i kulturu Vlade Brčko distrikta, a brojne aktivnosti Biblioteka – Knjižnica realizira putem sistemske oganizacije koju čine opšte odjeljenje, odjeljenje za djecu, odjeljenje obrade (inventarisanje, klasifikacija i katalogizacija), stalni fond i čitaonica, zavičajna zbirka, američki kutak i područno odjeljenje u Gornjem Rahiću.
Od juna 2021. godine Biblioteka je uključena je u COBISS sistem.
Hogić podvlači da je u tu biblioteku do 15. oktobra ove godine učlanjeno 2.700 članova.
– Članarina je na godišnjem nivou i iznosi 10 KM za zaposlene, 5 KM za učenike, studente i nezaposlene, 3 KM za penzionere i djecu predškolskog uzrasta. Besplatan upis imaju članovi porodica poginulih boraca i RVI. Takođe postoji mogućnost kolektivnog upisa (najmanje deset učenika po cijeni od 2.50 KM po učeniku). U okviru manifestacije “Mjesec knjige” koja se održava u oktobru upis u biblioteku je besplatan – naglasila je Lejla Hogić.
Kazala je također da je u januaru započet ciklus radionica 3D modelinga koji se održava u Američkom kutku.
Održane su promocije knjiga Mirjane Đapo i Cvije Peranović-Kojić u okviru manifestacije “Dan distrikta”. U okviru manifestacije “Proljeće u gradu” održene su dvije književne radionice u školama u Bijeloj i Rašljanima sa književnicom Jagodom Iličić, a također je upriličeno predstavljanje zbirke pripovjedaka “Sudbine i predskazanja” autorice Džemile Mukić.
U okviru Međunarodnog književnog festivala “Bookstan” u Američkom kutku su predstavljene dvije knjige – “Najusamljenija ajkula u moru” američkog autora Johna Freemana i “Može i drugačije” turske autorice Asli Tohumcu. Razgovor je vođen na engleskom jeziku.
Ova biblioteka nudi i Ljetnu školu čitanja, koja se organizira u okviru manifestacije “Savski cvijet”. Škola je namijenjena djeci uzrasta od 5 do 11 godina koja imaju poteškoće u čitanju, onima koji žele naučiti više, vježbati čitanje. Vode je profesori iz oblasti jezika i književnosti te predškolskog odgoja.
Ove godine je u okviru te manifestacije upriličeno predstavljanje dvije knjige za djecu – “Perje biserje” i “Magične bojice” autora Amera Tikveše.
– U augustu je predstavljena knjiga mlade pjesnikinje Dženite Memić. U toku je obilježavanje “Mjeseca knjige” čiji je organizator ULJUB u saradnji sa Bibliotekom – Knjižnicom Brčko distrikta BiH. Manifestacija je počela 11. oktobra predstavljanjem knjige “Blank” Feđe Štukana, a predstavljena je i trilogije beogradske spisateljice Vesne Dedić – navela je Hogić.
Za 23. oktobar u Biblioteci te 24. oktobra u Domu kulture u G. Rahiću zakazano je predstavljanje knjige dječije književnice Elmire Helać-Mekić i edukativno zabavni performans Sabita Agića.
Hogić je najavila i radionicu “Kako nastaje knjiga” 2. novembra u saradnji sa IK “Vrijeme”, učesnici će biti direktor izdavačke kuće Muamer Spahić, kreativni direktor Kenan Zekić i pisac Edin Salčinović.
Ona pojašnjava da je radionicom predviđeno da učenici upoznaju zanimanja ljudi koji učestvuju u postupku nastanka knjige (pisac, prevodilac, ilustrator, lektor, korektor, recenzent, grafički dizajner, urednik izdavačke kuće, štampar, distributer, bibliotekar), kako nastaje knjiga, šta je sve potrebno kako bi rukopisi pronašli svoj put od njihovih tvoraca do željenih čitatelja, kako se odlučuje o tekstu koji će u konačnici biti preuzet za objavljivanje i slične segmente rada.
Istog dana, 2. novembra bit će predstavljena knjiga “Bespotrebni čovjek” književnika Edina Salčinovića.
Publici će 6. novembra biti predstavljena i knjiga “Novi kraj” književnice Đurđice Čilić.
Visoko.co.ba/federalna.ba/Fena
Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti i postaviti link našeg portala kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.
Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.