BiHBh. vlasti optimistične u vezi s novom strategijom proširenja EU

Bh. vlasti optimistične u vezi s novom strategijom proširenja EU

Evropska komisija je predstavila novu metodologiju za pristupne pregovore sa zemljama koje žele postati dio EU. Dokument je u nacrtu i čeka na potvrđivanje evropskih tijela. Sve bi trebalo biti odobreno do Samita EU za Zapadni Balkan, koji se u maju održava u Zagrebu. Iako BiH uveliko kasni s ispunjavanjem obaveza na evropskom putu, bh. vlasti ovaj dokument smatraju optimističnim jer, kako poručuju, pokazuje da proces pridruživanja EU nije zakočen.

Vjerodostojniji i dinamičniji i političniji pristupni pregovori predviđaju se novom metodologijom EU za Zapadni Balkan. Dokumet predviđa mogućnost nagrađivanja provedenih reformi, povećanjem fondova i investicija, ali i sankcionisanje u slučaju izostanka napretka. U dokumentu se direktno ne spominje BiH. Cilj mu je, smatraju analitičari, da se kratkoročno riješi pitanje Sjeverne Makedonije i Albanije i time stvori privid nastavka proširenja.

– Nigdje se ekplicitno ne spominje ni BiH ni Kosovo u ovom prijedlogu dokumenta koji je dosta štur. On više govori o samom okviru. Govori o Crnoj Gori i Srbiji iz razloga što je njima ponuđena opcija da se pridruže ovom procesu. I ako se zadubite u njega, ima brojne manjkavosti i nedorečenosti – kaže politički analitičar Adnan Huskić.

Evropska komisija fokus stavlja na reforme, poput vladavine prava. Monitoring sada mogu provesti i države pojedinačno. Otvorena je mogućnost da se u slučaju nazadovanja pregovori u nekim oblastima suspenduju.

– Neumitno će čitava ta situacija postati predmetom političkog rješavanja bilateralnih problema. Zamislite Hrvatsku, koja će unutar ovog okvira sada moći pronaći načina da, zarad ko zna čega, blokira bilo koju od država, recimo, Srbiju ili BiH – ističe Huskić.

Kod bh. političara nova metodologija budi optimizam da proces pridruživanja nije zaustavljen.

– Po meni je ta nova metodologija samo znak da je proces otvoren, da EU ostaje pri tome da je pristup novih članica dopušten – ocjenjuje Nikola Lovrinović, predsjedavajući Zajedničke komisije za EU integracije PSBiH (HDZ BiH).

– Bit će manje prostora za traženje izgovora u Briselu, veća će odgovornost biti u domaćem dvorištu – smatra Branislav Borenović, član Zajedničke komisije za EU integracije PSBiH (PDP).

A u dvorištu bh. političara brojne obaveze. Na evropskom putu primarno ispuniti 14 mjera kako bismo uopšte dobili kandidatski status. Prve rezultate trebali bismo ostvariti do samita posvećenom Zapadnom Balkanu u maju.

– Ako to ostane preduslov za naš početak evropskog puta, odnosno, dobijanje kandidatskog statusa, onda je poštenije da kažu: Mi vas ne želimo u EU – zaključuje Saša Magazinović, član Zajedničke komisije za EU integracije PSBiH (SDP).

– Ne može se očekivati da BiH ostvaruje dalji napredak ako ne izvrši ono što je prethodno identifikovano kao obaveza, do narednog izvještaja – smatra Lazar Prodanović, prvi zamjenik predsjedavajućeg Zajedničke komisije za EU integracije PSBiH (SNSD).

Obaveze na čekanju, a vremena sve manje.

Visoko.co.ba/federalna.ba


Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti naš portal kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.

Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.

NAJNOVIJE