SportDržavni TimBh. juniori nakon drame svladali Bugarsku

Bh. juniori nakon drame svladali Bugarsku

Juniorska (U-18) košarkaška reprezentacija Bosne i Hercegovine započela je pobjedom svoj nastup na Evropskom prvenstvu B divizije u Rumuniji!

Mladi bh. košarkaši su bili bolji od vršnjaka iz Bugarske rezultatom 90:89, a pobjednik je odlučen tek nakon produžetka.

Naša reprezentacija je ostvarila lijepu prednost nakon dobijene druge četvrtine rezultatom 18:9. Nakon toga su prednost održavali, ali na dvije minute do kraja Bugari prilaze na samo četiri koša zaostatka (75:71). Potom brzo griješe bh. juniori i odmah Bugarska to koristi i smanjuje na 75:73.

Afan Trnka u narednom napadu promašuje polaganje, a onda Bugari sjajnim ubačajem Pishtikova za tri dolaze u vodstvo. Uz to je na njemu napravljen i faul, a onda i tehnička pogreška za našu selekciju i Bugarska dolazi do čak pet poena iz ovog napada za 78:75.

Marko Buha potom pogađa uz faul, ali nije iskoristio dodatno slobodno bacanje i ostali su Bugari u prednosti od 78:77. Pishtikov na drugoj strani ne promašuje s linije slobodnih bacanja, a za nastavak velike drame uslijedio je faul nad Trnkom na šutu za tri poena.

Trnka koristi sva tri slobodna bacanja i na 9 sekundi do kraja donosi poravnanje BiH, a uslijedio je produžetak.

U dodatnih pet minuta je nastavljena drama, a na tri sekunde prije kraja pobjedu od 90:89 BiH donosi Ajdin Bećirović na asistenciju Afana Trnke.

Inače, naši juniori nalaze se u grupi B sa selekcijama Nizozemske, Bugarske, Gruzije, Norveške i Kosova. Iz svake grupe po dvije najbolje reprezentacije plasirat će se u četvrtfinale. Evropsko prvenstvo B divizije se završava 7. avgusta, kada je na rasporedu finale.

Juniorska košarkaška reprezentacija Bosne i Hercegovine danas će od 14:45 sati igrati utakmicu protiv Nizozemske.