Većina učesnika sastanka izrazila je sumnju da će dogovor o izmjenama Izbornog zakona BiH biti postignut u predviđenom roku, javlja Srna. Razgovori bi trebalo da budu nastavljeni 3. maja na nivou predsjednika stranaka.
Lars Gunnar Wigemark, šef delegacije EU u BiH, kazao je da su prijedlozi pažljivo saslušani te da su predstavnici Međunarodne zajednice tu u ulozi posmatrača.
„Dakle, slušali smo ponovljene stavove, što me dovelo do zaključka da ima nade za dogovor“, rekao je Wigemark nakon sastanka i dodao da je bitno što prije nastaviti razgovore.
On je rekao da ovo nije vrijeme za prikupljanje političkih poena i da će o svemu ovome izvjestiti predsjednika Evropskog vijeća Donalda Tuska, koji sutra dolazi u BiH.
“Odbijam pretpostavku da neko od lidera ne želi da se ovo pitanje riješi. Mora biti kompromisa, svako od lidera stranaka mora od nečega odustati da bi se postigao dogovor“, jasan je bio Wigemark.
Maureen Cormack, ambasadorica SAD u BiH, kazala je da razgovor bio aktivan i da postoje provodiva rješenja.
“Svjesni smo rokova i nadamo se da će se ovo važno pitanje riješiti prije objave izbora. Pozivam lidere stranaka da nastave pregovore”, rekla je Cormack.
Na pitanje zašto Međunarodna zajednica ne nametne rješenje, Cormack je rekla da je BiH puno uradila na evropskom putu te istakla da je vrijeme da lideri preuzmu odgovornost i da građani treba da insistiraju na tome.
Potpredsjednik SDA Šefik Džaferović naveo je da očekuje da će BiH konačno riješi ovo pitanje, o tome će umnogome zavisiti implementacija izbornih rezultata.
“U ovom trenutku, imajući u vidu ovaj razgovor, stavovi političkih stranaka su ostali isti. Nije bilo pomaka, ali je dogovoreno da se razgovori nastave 3. maja”, rekao je Džaferović.
Predsjednik Demokratske fronte Željko Komšić kazao je da ne treba gubiti nadu.
“Zakazana je nova tura razgovora. Sve se vrti oko dvije stvari. Ako pogledate presudu Ustavnog suda i postojeći Ustav onda vam je jasno u kom pravcu morate da idete. Ukoliko hoćete da širite tu priču i da uđete u promjene Ustava onda morate voditi računa da će se pojaviti mnoga rješenja na stolu i da možete zakomplikovati situaciju”, kazao je Komšić.
Dodao je da je formalno-pravno moguće donijeti izmjene Izbornog zakona, ali i da u svim demokratskim državama nema promjena izbornog zakonodavstva u izbornoj godini.
“HDZ, koliko sam vidio, to odbija, ali sačekat ćemo još jedan sastanak da vidimo hoće li promijeniti svoje mišljenje. Neusvajanje Izbornog zakona nije nikakva smetnja za raspisivanje izbora i implementaciju rezultata izbora. Takva vrsta prepreka ne postoji”, rekao je Komšić.
Zukan Helez je novinarima nakon sastanka kazao “da nema ni zareza napretka ni zareza kompromisa”.
“Ulazeći na sastanak, bio sam optimista, a sada sam pesimista. HDZ je ostao pri ranijim stavovima, prema kojima želi podjelu države”, rekao je Helez, javlja Avaz.
Anel Kljako, predsjednik Gradskog odbora SBB-a Mostar, kazao je da se, ipak, nada da se u narednom periodu može doći do rješenja i da očekuje konkretnije pomake na sastanku 3. maja.
“Moram reći da je strateški cilj SBB-a, a vjerujem i ostalih stranaka, da država funkcionira. Tragom toga, pozdravljamo napore Ambasade SAD i Delegacije EU, koje se zaista trude da dođemo do rješenja. Na današnjem sastanku imali smo otvoren i iskren razgovor, svi su iznijeli svoje stavove, tako da od sastanka 3. maja očekujem da dođemo do konkretnog rješenja”, rekao je Kljako.
Sastanku u rezidenciji ambasadorice SAD u Sarajevu prisustvovali su predsjednik SDA Bakir Izetbegović, potpredsjednik SDA Šefik Džaferović, predsjednik HDZ-a BiH Dragan Čović, predsjednik DF-a Željko Komšić, generalni sekretar DF-a Zlatko Miletić, potpredsjednik SDP-a Zukan Helez i generalni sekretar SDP-a Irfan Čengić te Anel Kljako, predsjednik Gradskog odbora SBB-a Mostar.
vijesti.ba/visoko.ba
Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti i postaviti link našeg portala kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.
Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.