BiHBećarević: Plin mora pojeftiniti za 20 do 30 posto, već je ukradeno...

Bećarević: Plin mora pojeftiniti za 20 do 30 posto, već je ukradeno 20 miliona KM

Direktor BH-Gasa Mirza Sendijarević potvrdio je prije nekoliko dana da će Nadzorni odbor ove kompanije Vladi FBiH predložiti smanjenje cijene plina za više od 15 posto. Međutim, bivši direktor iste kompanije Almir Bećarević smatra da smanjenje cijena treba biti između 20 i 30 posto.

“Kao što možemo vidjeti kada analiziramo kretanje cijena plina na svjetskom tržištu cijena iz IV kvartala 2005. godine odgovarat će cijeni plina iz IV kvartala 2015. godine. Trenutna cijena ruskog plina iznosi oko 220 USD i dodatno će pasti od 01. oktobra, te će iznositi oko 200 dolara za 1000 kubnih metara”, kaže Bećarević.

Poređenja radi, bh. građani su, navodi Bećarević, 2005/06. plin plaćali između 340 i 510 KM dok sada cijena koju građani plaćaju iznosi 754 KM na hiljadu metara kubnih.

“Ruska cijena plina bilježi svoj pad od 2012. godine. Historijska cijena ruskog plina je bila početkom 2012. godine i iznosila je 537 USD. Nakon te cijene od 537 USD dolazi do pada cijena i ista će za koji dan biti oko 200 USD. Ako dobro računam, ovo je pad od 65 posto. Drastičan pad cijene ruskog plina se dešava u proteklih godinu dana i ista je pala sa 400 USD na 220 USD. Da li je bilo sniženje cijena na domaćem tržištu pitajte BH-Gas, ali, koliko znam, nikakvih smanjenja cijene nije bilo već je čak jedno vrijeme traženo da se cijena poveća”, navodi Bećarević.

Realno sniženje cijene gasa, na domaćem tržištu, treba biti u rasponu od 20 do 30 posto i to samo za početak, navodi Bećarević.

“Sve manje od toga je nastavak pljačke građana i privrede, a koji su već opljačkani za 20 miliona KM. Ja znam da se od ove brojke vrti u glavi, ali da je ovo pravna država ili bih ja bio u zatvoru ili oni koji su oteli ovaj novac”, kaže Bećarević.

Mirza Sendijarević, direktor BH-Gasa, kaže za Klix.ba da je nabavna cijena plina tajna i da o njoj ne može govoriti.

plin“Cijena gasa, u skladu sa ugovornim obavezama, nije javna informacija. Oficijelni uvoznik gasa za Bosnu i Hercegovinu je kompanija Energoinvest koja sa dobavljačem, kompanijom GAZPROM, dogovara uvjete kupovine pa i nabavne cijene gasa. Na konačnu cijenu gasa utiče više faktora, kao što su troškovi transporta do BiH, trend kursa dolara u odnosu na KM, penali koji se zaračunavaju na dug prema snabdjevaču i transporterima gasa, kamate za kredite…”, kaže Sendijarević.

Prema javno dostupnim statističkim informacijama BiH ima jednu od najviših cijena plina u cijeloj Evropi, kako za industriju tako i za domaćinstva.

Bećarević je već podnio krivičnu prijavu protiv uprave i Nadzornog odbora BH-Gasa. Prema njemu, jedan od ključnih dugoročnih problema jeste pad potrošnje plina.


Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti naš portal kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.

Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.

NAJNOVIJE