BiHAustrijski mediji o Inzkovoj odluci: Medvjeđa usluga za BiH

Austrijski mediji o Inzkovoj odluci: Medvjeđa usluga za BiH

Odlazeći visoki predstavnik u BiH Valenitin Inzko nametanjem zakona o negiranju genocida izveo je solističku tačku koja koristi jedino nacionalistima a Bosni činio medvjeđu uslugu, ocijenio je austrijski list Kleine Zeitung.

U tekstu koji se, kako navodi Deutsche Welle donekle izdvaja iz horskih pohvala Valentinu Inzku za nametanje zakona o negiranju genocida, autor Inzkov postupak poredi sa polijetanjem helikoptera – podići prašinu i onda odmah otići.

Inzko je nekoliko dana uoči predaje dužnosti Nijemcu Christianu Schmidtu upotrijebio svoja posebna ovlaštenja kako bi unio izmjenu u bosanski krivični zakon, po kojoj se sada negiranje genocida nad 8.000 Bošnjaka u Srebrenici kažnjava zatvorom od šest mjeseci do pet godina, piše austrijski list.

Autor teksta ocjenjuje da nije jasno zašto je Inzko tek sada donio odluku i podsjeća da je u intervjuu za Kleine Zeitung kasno donošenje odluke obrazložio time da je htio da sačeka da presude protiv bivših lidera bosanskih Srba, Radovana Karadžića i Ratka Mladića postanu pravosnažne što se u slučaju Mladića i njegove doživotne zatvorske kazne desilo tek prije nekoliko sedmica.

“To Inzkovo obrazloženje ne zvuči posebno uvjerljivo, pošto prva presuda Haškog tribunala jednom od vodećih bosanskih Srba (generalu Radislavu Krstiću) zbog genocida u Srebrenici jeste još iz 2001. Osim toga, u pravnom sporu između Bosne i Srbije masakr u Srebrenici je 2007. definisan kao genocid”, navodi se.

List piše i da su “kakvi god bili Inzkovi motivi, reakcije bosanskih Srba jednoznačne” i podsjeća na odluku o bojkotu zajedničkih državnih institucija, kao i institucija Federacije, kao i najavljene promjene krivičnog zakona, kojima će svakome ko RS nazove agresorom ili genocidnom tvorevinom biti zaprijećena kazna od šest mjeseci do pet godina zatvora.

“Te kazne su vremenski iste kao i u Inzkovom ukazu. S druge strane, prema podacima bosanskog tužilaštva neki građani su već podnijeli tužbu na osnovu Inzkovog zakona; ipak, da li će reagovati pravosuđe, koje nije samo u srpskom dijelu notorno politizovano, ostaje da se vidi”, piše austrijski Kleine Zeitung.

U tekstu se dalje analizira ko je profitirao od Inzkovog “podizanja prašine” uz ocjenu da u BiH” od toga profitiraju samo nacionalistički političari na obje strane”.

“Naime, nakon posljednjih lokalnih izbora, političke zvijezde Bošnjaka Bakira Izetbegovića i Srbina Milorada Dodika bile su već u padu. A sada je Dodik – zahvaljujući Inzku – učinio da ukupna opozicija u srpskom dijelu države mora da ga podrži”, ukazuje list.

“Srpskim bojkotom institucija biće usporene važne reforme, koje su Njemačka, EU i SAD htjele da sprovedu u Bosni narednih mjeseci. Trebalo je iskoristiti vrijeme do kraja godine, jer su 2022. ponovo izbori u Bosni. Zato je trebalo da Berlin, Brisel i Vašington budu protiv Inzkove promjene zakona, koje njegovom nasljedniku ne olakšava preuzimanje dužnosti”, ocjenjuje Kleine Zeitung.

List prenosi mišljenje analitičara da “Inzkova solistička tačka koristi jedino nacionalistima, te da je odlazeći visoki predstavnik tako učinio Bosni medvjeđu uslugu”.

U austrijskom Standardu dva teksta se bave Inzkovom odlukom, prenosi DW. U prvom se ocjenjuje da “nacionalisti lažu na više nivoa kada govore o tome ko je kriv za masovno nasilje, iz koje od ideologija je ono nastalo, i ko je žrtva kojeg zločina” i što je, kako se dodaje, “još gore”- oni “veličaju te koji su ubili na hiljade ljudi”.

Rasisti upotrebljavaju perfidan trik, oni tvrde da je njihova iskrivljena interpretacija istorije povezana s pripadnošću jednom narodu, po principu: ako hoćeš da budeš Srbin, moraš da zastupaš našu ideologiju”, piše list.

Nacionalisti svjesno zastupaju naučno neistinite tvrdnje o ratu u Bosni (1992–1995), iako su fakti naučno i pravno odlično dokazani, navodi Standard i dodaje da je, prema Bosanskoj knjizi mrtvih, 81 odsto svih civilnih žrtava na području BiH imaju muslimanska imena – to su Bošnjaci, Srba je 11 oodsto, a Hrvata je sedam odsto.

Standard donosi i tekst o Međunarodnom komitetu o Auschwitzu koji je podržao Inzkovo nametanje zakona koji zabranjuje negiranje genocida.

“Za preživjele Holokausta jedna od najvažnijih pouka jeste priznavanje istorijske istine”, rekao je zamjenik predsjednika Međunarodnog komiteta o Auschwitzu Christoph Heubner za bečki list dodajući da je “ta istina uslov za zbližavanje nekada neprijateljskih strana, ali i za pravno suočavanje”.

Heubner ukazuje na genocid nad muslimanima 1995. u Srebrenici i dodaje da su “za preživjele iz Auschwitza događaji u Srebrenici su strašan i duboko bolan dokaz za to da i poslije Auschwitza mržnja i genocid u Evropi još uvijek mogu da se nametnu”, piše list.

federalna.ba/Visoko.co.ba


Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti i postaviti link našeg portala kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.

Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.

NAJNOVIJE