ZanimljivostiAustralski naučnici uspješno iz morske vode izvukli ekološki prihvatljiv vodik

Australski naučnici uspješno iz morske vode izvukli ekološki prihvatljiv vodik

Profesor Shizhang Qiao sa Univerziteta u Adelaideu i vanredni profesor Yao Zheng sa Fakulteta hemijskog inženjerstva vodili su međunarodni tim koji je uspješno razdvojio morsku vodu bez prethodne obrade za proizvodnju “zelenog” vodika.

“Razdvojili smo prirodnu morsku vodu na kisik i vodik s gotovo 100-postotnom učinkovitošću, kako bismo proizveli zeleni vodik elektrolizom, koristeći nedragocjeni i jeftini katalizator u komercijalnom elektrolizeru,” rekao je profesor Qiao.

Tim je svoje istraživanje objavio u časopisu Nature Energy.

Tipični neplemeniti katalizator je kobaltov oksid s kromovim oksidom na površini.

“Koristili smo morsku vodu kao sirovinu bez potrebe za bilo kakvim procesima prethodne obrade kao što je desolacija reverznom osmozom, pročišćavanje ili alkalizacija. Učinkovitost komercijalnog elektrolizatora s našim katalizatorima koji rade u morskoj vodi bliska je učinku platina/iridij katalizatora koji rade u sirovini visoko pročišćene deionizirane vode”. objasnio je profesor Zheng

“Sadašnji elektrolizeri rade s visoko pročišćenim vodenim elektrolitom. Povećana potražnja za vodikom koji bi djelomično ili potpuno zamijenio energiju proizvedenu fosilnim gorivima značajno će povećati oskudicu sve ograničenijih resursa slatke vode,” dodao je profesor.

Morska voda je gotovo beskonačan resurs i smatra se prirodnim izvornim elektrolitom. Ovo je praktičnije za regije s dugim obalama i obiljem sunčeve svjetlosti. Međutim, to nije praktično za regije u kojima nema dovoljno morske vode.

Elektroliza morske vode još je u ranom razvoju u usporedbi s elektrolizom čiste vode zbog popratnih reakcija na elektrodama i korozije koja proizlazi iz složenosti korištenja morske vode.

“Uvijek je potrebno tretirati nečistu vodu do razine čistoće vode za konvencionalne elektrolizere, uključujući desalinizaciju i deionizaciju, što povećava troškove rada i održavanja procesa”, istakao je Zheng. “Naš rad pruža rješenje zadirektno korištenje morske vode bez sustava predtretmana i dodavanja lužina, što pokazuje slične performanse kao i postojeći elektrolizer zrele čiste vode na bazi metala.”

Tim će raditi na skaliranju sistema korištenjem većeg elektrolizera kako bi se mogao koristiti u komercijalnim procesima kao što su proizvodnja vodika za gorive ćelije i sinteza amonijaka.

Ako se ovaj rad replicira sa sličnim uspjehom, bit će to veliki napredak. Nema uključenih skupih plemenitih metala. No kobalt, iako nije tako rijedak, ni u kojem slučaju ga nema u izobilju i često se dobiva skupljanjem ruda od strane male djece. Zbog toga je budućnost kobalta vrlo upitna za procjenu. Pokaže li se ovo istraživanje, potražnja za kobaltom skočila bi u nebo i postala bi znatno skuplja.

Druga stvar je da se ne raspravlja o izvoru energije. Iako je ulazna energija definitivno električna i tvrdnja je da je učinkovitost blizu 100%, izračun unosa u odnosu na proizvod nije prikazan niti se raspravlja.

Ipak, mogućnost znatno smanjenih troškova izvora vode, uz neupotrebu plemenitih metala, razlog je za puno iščekivanja, prenosi Oilprice.com.

 

 

 

Visoko.co.ba/klix.ba


Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti naš portal kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.

Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.

NAJNOVIJE