SportBorilački sportoviAnđela Samardžić zlatna na European Judo Open Sarajevo 2023.

Anđela Samardžić zlatna na European Judo Open Sarajevo 2023.

Reprezentativka Bosne i Hercegovine Anđela Samardžić osvojila je zlatnu medalju na European Judo Openu Sarajevo 2023 koji je počeo danas u glavnom gradu naše zemlje.

Samardžić je do trijumfa u kategoriji do 57 kilograma stigla pobjedom nad Austrijankom Lisom Grabner i tako potvrdila zavidnu formu.

– Prije svega utisci su još bolji zato što je pred mojom publikom. Zaista mi je bilo srce puno kada sam osvojila zlatnu medalju i pogledala na tribine prije svega svoje roditelje i sestru i sve te ljude koji su došli da navijaju. Dan je poprilično težak, posebno psihički iz razloga što sam bila prva nositeljica i mogu reći da se od mene očekivala barem medalja. Na kraju sam zaista zadovoljna, tri meča sam završila maksimalnim učinkom i sretna sam radi novih bodova na svjetskoj ranking-listi za Olimpijske igre – kazala je Samardžić.

Polufialnu borbu Anđela je riješila ekspresno, ipponom za svega sedam sekundi.

– Što se tiče ippona u polufinalu nakon sedam sekundi, ušla sam u borbu i samo sam rekla radi svoj judo i ostalo sve znate. Porodica na tribini dala mi je dodatnu sigurnost, bili su mi dodatni vjetar u leđa, pogotovo sestra Aleksandra i njeni savjeti – rekla je Samardžić nakon trijumfa.

Bronzu u kategoriji u kojoj je trijumfovala bosanskohercegovačka džudistkinja osvojile su Ophelie Vellozzi (Francuska) i Romi Dori (Izrael).

U kategoriji do 48 kilograma pobijedila je Belgijanka Ellen Salens. Ona je u finalu savladala špansku džudistkinju Gemmu Mariu Gomez Antona. Bronzane medalje pripale su Heleni Grau (Njemačka) i Lisa Dengg (Austrija).

Hrvatska džudistkinja Ana Viktorija Puljiz okitila se zlatnom medaljom u konkurenciji do 52 kilograma, dok je srebro pripalo Leonie Gonzalez iz Francuske. Prva od dvije bronzane medalje završila je oko vrata Francuskinje Lee Metrot, dok je drugu osvojila Mađarica Roza Gyertyas.

Melodie Turpin donijela je Francuskoj zlato u kategoriji do 63 kilograma savladavši Italijanku Miriam Boi. Nadja Bazynski (Mađarska) i Amanda Zuaznabar-Torres (Njemačka) domogle su se bronze.

U konkurenciji džudista do 60 kilograma dominirali su izraelski takmičari. Yam Wolczak je u finalu savladao zemljaka Liora Rafalova, dok se bronzom okitio i Ariel Shulman. Drugo bronzano odličje pripalo je Francuzu Jeanu Enzu.

Britanac Samuel Hall je u zanimljivoj finalnoj borbi savladao Islama Rahimova i tako stigao do zlata u kategoriji do 66 kilograma. Italijani Giuseppe De Tullio i Biagio D’angelo osvojili su bronzane medalje.

Nariman Mirzayev iz Azerbejdžana bio je najbolji u kategoriji do 73 kilograma, a do najsjajnijeg odličja stigao je zahvaljujući pobjedi nad Švicarcem Naimom Mattom.

European Judo Open Sarajevo 2023 nastavlja se sutra kada su na rasporedu borbe u kategorijama -70, – 78 i +78 kg za žene i -81, -90, -100 i +100 kg za muškarce. Preliminarni dio programa drugog takmičarskog dana počinje u 11 sati.