BiHAnaliza rezultata lokalnih izbora u Sarajevu

Analiza rezultata lokalnih izbora u Sarajevu

Dva dana nakon lokalnih izbora, na koje je izašlo manje od 50 posto registrovanih birača, prema svemu sudeći, pali smo na testu demokratičnosti. Više od pola punoljetnih građana Bosne i Hercegovine odlučilo je ne ispuniti svoju građansku dužnost. S druge strane, oni koji su glasali izabrali su nove predstavnike lokalne vlasti. Načelnici su poznati, a općinska vijeća će puniti kandidati iz stranaka koje su prešle prag prolaznosti, koji u Bosni i Hercegovini iznosi tri posto od ukupnog broja glasova. Analizirali smo i sumirali kako bi to moglo izgledati u Sarajevu.

U općini Novi Grad će Općinsko vijeće činiti SBiH, SDA, SDP, Naša stranka, BOSS i DF. Najviše vijećnika će imati Stranka za Bosnu i Hercegovinu, koja je u ovoj općini odnijela uvjreljivu pobjedu osvojivši skoro 31 % od ukupnog broja glasova.

U općini Centar je najviše glasova dobila Naša stranka, i to nešto više od 21%, te će pored njih Općinsko vijeće činiti još SDP, SDA, koji su imali tek nešto manji broj glasova, te NiP, SBiH, DF i NESBiH.

Pobjedu po broju glasova u Općini Stari Grad odnijela je SDP, i to 24,31%. Nešto manje glasova dobila je SDA, a osim njih Općinsko vijeće će činiti još NiP, DF, Naša stranka, SBiH, Snaga naroda, NESBiH te i novoosnovana stranka Naprijed!.

I u općini Novo Sarajevo je kao i u općini Stari Grad bila tijesna borba između SDP-a i SDA kada je riječ o glasovima za općinske vijećnike, ali je i tu pobjedu odnijela SDP. Tek nešto manji procenat broja glasova imale su Stranka za Bosnu i Hercegovinu i Naša stranka. Osim njih prag prolaznosti su prešle i NiP, DF, Naprijed!, NESBiH i Platforma za progres.

Nakon što budu formirana općinska vijeća u četiri općine, u Novom Gradu, Novom Sarajevu, Starom Gradu i Centru, svako od ovih vijeća će birati po sedam delegata iz reda vijećnika koji će biti članovi Gradskog vijeća Grada Sarajeva. A nakon formiranja Gradskog vijeća, na dnevni red dolazi pitanje imenovanja novog gradonačelnika glavnog grada, ali i dva dogradonačelnika, koje bira upravo Gradsko vijeće.

Stranke koje imaju najviše vijećnika u općinskim vijećima u praksi bi značilo da najbolje stoje i kod izbora vijećnika u Gradsko vijeće, a samim time i kod predlaganja novog gradonačelnika. No, u političkom sistemu Bosne i Hercegovine stvari nikada nisu tako jednostavne.

Prema odredbama Statuta Grada Sarajeva Bošnjacima, Hrvatima i Srbima, se kao konstitutivnim narodima, pojedinačno garantira minimum 20 posto mjesta u Gradskom vijeću, a grupi Ostalih najmanje dva mjesta, bez obzira na izborne rezultate. Zbog ove obaveze zastupljenosti svih konstitutivnih naroda i Ostalih u Gradskom vijeću, to što neka stranka možda ima veliki broj vijećnika u nekom općinskom vijeću, ne znači da će imati veliku prednost i u Gradskom vijeću, ako na svojoj listi nema Srba ili Hrvata ili Ostalih.

Za izbor gradonačelnika potrebna je natpolovična većina, tačnije 15 glasova, a zamjenici ne mogu biti iz istog naroda. Također, predsjedavajući i gradonačelnik ne mogu biti birani iz istog naroda.

Visoko.ba/federalna.ba


Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti naš portal kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.

Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.

NAJNOVIJE