Lokalne TemeAjša Ramić: Ko su zapravo predstavnici nacionalnih manjina?

Ajša Ramić: Ko su zapravo predstavnici nacionalnih manjina?

Ajša Ramić dvostruki magistar, zastupnica za romska pitanja i jedna od legitimnih romskih lidera se osvrnula na trenutnu situaciju u BiH, izborne reforme te, ponavljanje pitanja o nacionalnim manjinama!

Ko su zapravo predstavnici nacionalnih manjina? Da li su delegirani od naroda ili su samoprozvani predstavnici nacionalnih manjina ?

Samoinicijativno govoreći da je bilo ko predstavnik nacionalne manjine bez suglasnosti naroda koji se predstavlja zapravo znači da je moguće da bilo ko iz naroda istupi i sa nedovoljnim koeficijentima rada kao i sa nedovoljno zaprimljenih nagrada da bi se prezentovao kao predstavnik nacionalne manjine. U jeku smo buke sa reformama izbornog zakona, opet prijete ratom i njihova ratnohuškačka retorika je nešto o čemu bi ja kao legitimna liderica i predstavnica romske nacionalne manjine, mogu danima pričati. Koja je pozadina ratnohuškačke priče i da li je samo izborna reforma, vrijeme će pokazati. Svjedok sam brojnih prevara u koje su me mnogi htjeli upetljati mada se jasno dokazuje da nikada nisam bila dio tih samoprozvanih lidera nego me isključivo narod prizvao i privolio jer sam godinama davala sve od sebe da se izborim za svoj narod, za Rome, što radim i dan danas bez bilo čije podrške osim podrške predsjednika Udruženja Roma Fortuna koji zajedno sa mnom bori najveće bitke baš u vezi problema koji su nam donijeli samoprozvani predstavnici Roma i naše nacionalne manjine. Da bi bio predstavnik nacionalne manjine, moraš biti dio nacionalne manjine u punom smislu te riječi a, ne samo na papiru, nego srcem se boriti da zaista svi pripadnici nacionalne manjine dobiju što im pripada. Vidim da se mnogi bore da budu pozvani na pregovore o reformama izbornog zakona ali, presuda Sejdić-Finci nije presuda samo za jednog čovjeka, nego za čitavu nacionalnu manjinu dakle presudom Sjedić-Finci bi se trebalo implementirati da Ostali budu birani a, ne samo jedan ili dva čovjeka od čitave nacionalne manjine.

Izborni Zakon i reforme izbornog zakona?

Podržavanje stava Venecijanske komisije da BiH uistinu postane građanska država te, da se počnu primjenjivati smjernice Europske unije koje garantuju prava i slobode i onima koje nazivaju „Ostali“ odnosno, svim onima koji nisu dio konstitutivne trojke i da se omogući pristup izborima svima koji se tretiraju kao „Ostali“. Zar nije besmisleno da određene kategorije građana imaju pravo da biraju a, nemaju pravo biti birani? Apsurdno je voditi se dvostrukim aršinima u tim krugovima jer, znamo na koji način nacionalne stranke dobivaju glasove od ugroženih pripadnika nacionalne manjine i misle da će na taj način moći da godinama dobivaju glasove. Najveću ulogu u takvim prefrganim i nenormalnim potezima najčešće glavnu ulogu igraju baš ovi samoprozvani predstavnici Roma koji pred izbore obilaze ugrožene i daju im lažna obećanja potkrijepljena sa par paketa prehrambenih proizvoda. Slažem se se implementacijom presude Sejdić-Finci ali ne djelimičnim prihvatanjem presude po principu kako se kome dopada nego po sistemu usvajanja prava i obaveza Ostalih- nacionalnih manjina, ili potpunog ukidanja prefiksa etnički tako da se zaista dođe do legitimnog predsjednika i legitimnih predstavnika naroda koji je već dovoljno izmučen a, zbog izbornih reformi mu ponovo prijete ratom, baš ovi kojima odgovara da bude takvo stanje kako bi se mogli i dalje baviti krađama u bilo kojoj formi, kako već godinama rade- pri tome se referišem i na romski sektor, odnosno samoprozvane predstavnike nacionalnih manjina. Nije data mogućnost svima da budu predstavnici. Ukoliko se već traži prisustvo Ostalih na pregovorima onda bi se trebala pozvati ja, kao zastupnica za romska pitanja u struci i osoba koja se godinama bori sa pravnim peripetijama u našem sistemu a tiče se romskih pitanja isključivo- jer sam odabrala taj put- da zaštitim svoj narod i predsjednik Udruženja Roma Fortuna koji već mjesecima vodi određene sudske procese baš u svrhu zaštite romske nacionalne manjine i u svrhu prosperiteta čitavog naroda a, ne samo njega. Poenta jeste valjda da se predstavnici nacionalne manjine bore za nacionalnu manjinu a, ne samo za sebe, onako kako samoprozvani lideri rade- bore se samo za sebe. U najskorije moguće vrijeme nadam se da će okončanje procesa koje vodi Edin, pokazati zaista koliko je borba koja nije bila medijski praćena niti je dobila podršku od bilo koga a, radi se o iscrpnoj borbi ne samo za romsku populaciju, nego za sve ugrožene stanovnike BIH i za čitav ekonomski prosperiter Bosne i Hercegovine. Međutim, nikada kao partneri u poslu nismo tražili ništa drugo osim podrške naroda koju smo djelimično imali dok su samoprozvani lideri koji mašu papirima koji odavno nemaju nikakvu vrijednost pokušavali da nas strahovito zaustave blokirajući nam sve puteve do istine pa se sada hvataju i reforme izbornog zakona.

Ja, kao dugogodišnja aktivistica i Edin Garrido Rojas kao predsjednik Udruženja roma Fortuna i legitimni predstavnik pri odboru kao tijelu koje delegira predstavnike romske nacionalne manjine, apsolutno smo saglasni sa legitimnim biranjem građana, a ne pojedinca, odnosno biranje predstavnika koje narod izabere a, ne onih koji se samoinicijativno postavljaju na predsjedničku funkciju a, još uvijek ista nije omogućena na biranje.

Javno se ovim putem obraćam delegacijama koje su stigle na teritoriju BiH i koje se bave pitanjem Izbornog zakona i referišem se na neprisustvo romskih predstavnika u svim delegacijama koje su dolazile i pokušavale da dogovore bilo šta a, bez predstavnika Ostalih, da se moraju osvrnuti na prisustvo ljudi koji su predstavnici nacionalne manjine koje je i narod delegirao međusobno, kako bi se uistinu mogla naći spona između volje naroda, posebno pripadnika nacionalnih manjina, i onih koji određuju i donose odluke o implementiranju presuda i validnih Zakona koji se tiču stanovnika čitave Bosne i Hercegovine.


Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti naš portal kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.

Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.

NAJNOVIJE