SvijetAgencija IAEA uzima uzorke riba na pijaci u japanskoj Fukušimi, poslije ispuštanja...

Agencija IAEA uzima uzorke riba na pijaci u japanskoj Fukušimi, poslije ispuštanja vode u okean

Međunarodna agencija za atomsku energiju (IAEA) počela je danas da uzima uzorke riba na pijaci u Fukušimi, u okviru inspekcije lokalne životne okoline poslije početka faznog ispuštanja u more prečišćene vode iz havarisane japanske nuklearne centrale Fukušima. Kina, a kasnije i Rusija, prekinuli su uvoz japanskih morskih proizvoda zbog toga što je počelo ispuštanje u Tihi okean prečišćene radioaktivne vode iz kompleksa centrale na sjeveroistoku Japana, uništene u cunamiju izazvanim zemljotresom 2011.

Ispuštanje prečišćene vode iz Fukušime počelo je u fazama 24. augusta ove godine. Ovo je prva posjeta tima IAEA od kada je Japan počeo da ispušta vodu iz Fukušime u more.

Japan i IAEA, koja nadzire taj proces, saopštili su ranije da je operacija ispuštanja vode bez opasnosti za životnu okolinu i ljudsko zdravlje. Voda – kišnica, kao i ona iz podzemnih izvora ili korištena da hladi reaktore centrale koji su ušli u fuziju 2011. godine, očišćena je od većine radioaktivnih elemenata, osim tricijuma, koji se ne smatra opasnim sem u visokim koncentrisanim dozama.

Zbog toga Japan razvodnjava tu vodu s tricijumom sa morskom vodom prije nego što je ispušta u okean, i svaki put ispušta vrlo ograničene količine, a proces treba da se protegne do 2050-ih. IAEA stalno kontroliše tu operaciju, ali je ove sedmice poslala i tim za prikupljanje i analizu uzoraka morske vode u toj zoni, u saradnji sa laboratorijama tri zemlje, među kojima je i Kina, da provjeri tačnost japanskih podataka.

“Očekujemo da vidimo malo povećanje nivoa tricijuma u morskoj vodi čiji uzorci su uzeti vrlo blizu mjesta ispuštanja, ali dalje od toga ne. Treba da nađemo nivoe vrlo slične onima koje smo izmjerili ranije”, rekao je danas novinarima naučnik iz IAEA tima. IAEA obično poziva više zemalja u misiju kontrole morskog okruženja koju redovno sprovodi u Fukušimi od 2014. godine, ali sada prvi put učestvuje i Kina.

Ove godine u misiji učestvuju Kina, Južna Koreja i Kanada, a izbor zemalja nije motivisan političkim razlozima. Postoji nada da će učešče kineskih naučnika doprinjeti transparentnosti oko Fukušime, ali i sumnja da će to dovesti i do brzog razrješenja japansko-kineskog trgovinskog spora.

Visoko.co.ba/federalna.ba/Beta


Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti naš portal kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.

Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.

NAJNOVIJE