BiHPolitikaRazgovarat ćemo argumentima, i razlaz je bolji nego svakodnevne neargumentovane optužbe

Razgovarat ćemo argumentima, i razlaz je bolji nego svakodnevne neargumentovane optužbe

TV1: Jesu li razlozi i krtike četvorice poslanika SDA koji su napustili Klub SDA u PS BIH opravdani ili se njihove ambicije nisu ostvarile kao što je to nedavno izjavio predsjednik vaše stranke?

SOFTIĆ: Ne možemo konstatirati da su ova četiri poslanika napustila Klub SDA zato što o tome još nismo dobili nikakvu pisanu obavjest. Jučer je u toku dana gospodin Šepić izjavio da su oni napustili sjednicu Kluba SDA a nismo dobili potvrdu od ostalih poslanika da je to tako. Radi se da postoji kontinuitet jednog problema i da se on nekoliko puta do sada pokušavao rješavati u okviru organa stranke. Sada smo u fazi kada je to dobilo javnu dimenziju. Eskaliralo je zbog činjenice da se puno mediji koriste za dešavanja unutar Kluba, ali ono što je činjenica jeste da mi još uvijek ne možemo govoriti o napuštanju Kluba.

TV1: Znači parlamentarna većina postoji ?

SOFTIĆ: Da, parlamentarna većina postoji.

TV1: Možete li mi onda dati procjenu kako će završiti sastanak komisije čiji ste član?

SOFTIĆ: Mi smo više puta govorili o određenim stranačkim problemima. Na zadnjoj sjednici kolegija smo zaključili da bi trebalo razgovarati sa ovim poslanicima i učinit ćemo sve što je u našoj moći da ne dođe do razlaza.

TV1: Oni kažu da je u pitanju pogrešno vođenje stranke i nečinjenje na tome da se stranje popravi. Šta tačno traže? Šta je Vama prihvatljivo a sa čime se ne slažete?

SOFTIĆ: Ne slažem se sa prekidom komunikacije. Pozivamo sam da razgovaramo u organima stranke. Dosta toga ukazuje da gospodin Šepić nije imao saglasnost za ovako grub istup u javnosti.Rješenje je razgovor a govoriti o nekom homogenom stavu kada je ovo u  pitanju ne možemo govoriti zato što nije tako. Gospodin Šepić je kazao da su napustili Klub a po mojim infromacijama nije bio ni prisutan. Jedan od njih četvorice je glasao za budžet, dvojica protiv, a jedan je bio odsutan. Još uvijek ne postoji ujednačen stav njih četvorice. S obzirom na njihov status unutar SDA da to razgovor može rješiti. Ono što oni predlažu, ne mogu govoriti šta je opravdano ili nije ali postoje procedure i Statut koji nas sve obavezuje a na kraju i stranka prema kojoj imamo obavezu. Ne možemo svaki dan izlaziti u medije i govoriti da rukovodstvo ne valja. Mislim da je to prešlo jednu granicu i prestati sa takvom komunikacijom.

TV1: Ukoliko napuste Klub, hoće li se SDA odreći tih kadrova?

SOFTIĆ: Mi u SDA nećemo isključivati nijednog svoga člana zbog ooga što misli i govori ili zbog toga što želi bolju SDA. Treba da razgovaramo argumentima i da se dogovaramo o zajedničkim stvarima i ne vidim da je put u tome da mi nekim ucjenama rušimo cjelokupan sistem u stranci.

TV1: Je li Vas ovo iznenadilo od ovih ljudi?

SOFTIĆ: Svako od tih ljudi ima poseban pečat. Gospodin Ahmetović je zadnjoj sjednici glasao za budžet, on je iz Srebrenice i sinonim jednog grada koji znamo šta je, bio je potpredsjednik stranke. Mogu tako o svakome pojedinačno kazati šta zaslužuje svako od njih. Mislim da treba naći zajednički imenitelj da stranka ne trpi štetu, a ako to nije moguće i razlaz je bolji nego da se optužujemo svaki dan za nešto što ne stoji.

TV1: Kako će se ovo odraziti na odnose sa koalicionim partnerima na nivou države?

SOFTIĆ: To nij pitanje za koaliciju. To su članovi SDA.Gospodin Mehmedović je predsjednik općinske organizacije u gradu koji je rajrazvijeniji u BiH, U Tešnju.

TV1: Da li će se to odraziti na odnose sa SBB-om i HDZ-om?

SOFTIĆ: Ukoliko bi se desilo formiranje nekog nezavisnog Kluba to bi sasvim sigurno bila tema o kojoj bi se razgovaralo ali u ovom trenutku s obzirom da imam komunikaciju sa svima njima, to ne vidim kao ishod. Za sve ono za što misle da će poboljšati rad stranke, vrata su otvorena.

TV1: Sud BiH je dobio novog predsjednika. Da li sada očekujete da Bošnjak dobije poziciju novog tužioca ili mjesto presjednika VSTV-a?

SOFTIĆ: MI nismo u svojim istupima problemtizirali dignitet nijednog kandidata u ovom procesu. Ukazivali smo na pojavu rušenja nacionalnog balansa kada su u pitanju rukovodeće funkcije. U zadnjih pet godina smo na štetu Bošnjaka dobili promjene na čelu pravosuđa u Kalesiji, Gradačcu, Zvorniku, Bijeljini, Vlasenici i Tesliću. Tamo su bili Bošnjaci predsjednici sudova. VSTV je izvršio imenovanje. To je jedna vrsta problema koji se tiče nižih pravosudnih funkcija, ali ovo zadnje ulazi u sferu Ustava i zakona i svega onoga na što smo obavezani.

TV1: Znači li to da SDA očekuje da Bošnjak preuzme jednu od ove dvije funkcije?

SOFTIĆ: Očekivali smo da VSTV neće dozvoliti da od četiri pravosudne funkcije  ni na jednoj ne bude Bošnjak. Oni su svojim odlukama poslali poruku da žele da rade ..a mi mislim da to nije dobro..

TV1: Šta je sad rješenje?

SOFTIĆ: Da sljedeći izbor Glavnog tužioca bude iz reda Bošnjaka i da se izbalanira stanje ali to ne opravdava ovu situaciju u kojoj sada nemamo nijednog Bošnjaka. Isti stav SDA bi bio da nemamo nijednog Srbina ili Hrvata a o tome moramo voditi računa.

TV1: HDZ je strateški partner SDA. Kako namjeravate rješiti situaciju nastalu nakon izbora u Stocu i odluka CIK-a?

SOFTIĆ: Političke stranke neće rješavati to pitanje jer postoje institucije koje to rješavaju zakonom. Po pitanju Stoca, najodgovorniji je CIK koji se mora osloboditi politike i raditi onako kako zakon nalaže. Ona je dužna ozbezbjediti da se izbori održe. Sa preglasavanjima koja se događaju vidimo da CIK postaje ekspozitura političkih stranaka. Mora se ozbezbjediti da kandidati koji su prijavljeni za izbore to budu i ne razumijem kako CIK može uzeti ulogu i suda i birača. Ako skinete bošjačkog kandidata za načelnika onda su izbori besmisleni. Ne vidim logiku u tome što CIK radi osim ako nije u pitanju nasilno preuzimanje vlasti od struktura koje u ovom treutku drže vlast.

TV1: HDZ i SDA ne mogu da rješe nijedno veliko pitanje. Da li zbog toga što HDZ previše traži ili zbog toga što SDA neće da udovolji?

SOFTIĆ: Postoje neke teze koje se stalo ponavljaju u javnosti, to jeste teza da SDA HDZ-u nešto daje. To što pitate demantira da to. SDA nikome ništa ne treba da daje jer postoje zakoni ove zemlje. Postoje neke politička pitanja koja nisu rješena i presude Suda u Strazburu koje domaća vlast treba da rješi.

TV1: Želite reći kada bi se ta pitanje rješila da ne bi bilo problema?

SOFTIĆ: Ne bi bilo problema oko kojih se iscrpljujemo a nema rješenja. Niko nikome ne treba ništa da daje, postoje kvote, nacionali balans i dovoljno se držati ustavnih načela i doći ćemo do rješenja. SDA je ušla u razgovore sa HDZ-om kada je u pitanju izbor hrvatskog člana predsjedništva, oko mogućih izbornih jedinica koje bi to obezbjedile a onda vam se to odbije od glavu tako da teško je neko cjelovito rješenje može biti. Put je u tome da rješavamo jedno po jedno pitanje i da unesemo više povjerenja.


Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti i postaviti link našeg portala kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.

Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.

NAJNOVIJE