Osobe koje izgube partnera imaju rizik od nastanka srčanih oboljenja u roku od godinu dana.
Novo istraživanje pokazalo je da smrt ili gubitak bliske osobe, što izaziva tzv. stanje “slomljenog srca”, može uzrokovati ozbiljne srčane probleme. Osobe čiji su partneri preminuli imaju znatno veći rizik od nastanka fibrilacije atrija ili neregularnog kucanja srca, što ostavlja posljedice.
Istraživači su duži period istraživali fenomen zvani stres kardiomiopatija odnosno slomljeno srce do kojeg dođe nakon izuzetno stresne situacije poput smrti supružnika, zbog čega osoba ima osjećaj kao da je doživjela srčani udar. Osobe gube dah, osjećaju bol u grudima, ali ne dolazi do blokiranja arterija.
Eksperti pretpostavljaju da su za ovo odgovorni hormoni stresa koje izaziva emotivni događaj. Tim je istraživao nacionalni registar Danske u kojem je 88.600 registrovanih osoba sa fibrilacijom atrija. Njih 41 posto su dobili ovo stanje mjesec dana nakon što su izgubili partnera. Rizik je veći ako je riječ o mlađim ljudima i ako je partner preminuo neočekivano.
“Sindrom slomljenog srca je posebna bolest s posebnom patologijom, ali neki patopsihološki mehanizmi mogu biti isti. Slično je kao kod upale i disbalansa u nekontrolisanim dijelovima našeg centralnog nervnog sistema”, rekao je autor studije Simon Graff.
Istaknuto je kako stresne situacije ne možemo izbjeći, ali možemo pomoći sebi jogom, vježbom i dubokim disanjem.
Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti i postaviti link našeg portala kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.
Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.