Nakon što je Rijaset IZ u BiH stavio tačku na razgovor sa predstavnicima paradžemata, od 38 njih, 14 se priključilo Islamskoj zajednici, sada je na ostalim strukturama vlasti u društvu da riješe problem onih koji se nisu željeli uključiti u Islamsku zajednicu.
IZ je odradila svoje
– Šta više da kažem. Bio je Sabor Islamske zajednica u BiH gdje su prezentirani rezultati razgovora sa predstavnicima paradžemata. Mi smo time završili data obećanja, svoj dio posla. Sada je na drugima da urade ono što je neophodno – kazao nam je jučer prof. dr. Enes Ljevaković, sarajevski muftija.
Dragan Lukač, direktor Federalne uprave policije naglašava da će ova Uprava pružiti podršku, ali da je i na ostalima da se angažuju u rješavanju problema paradžemata. Govoreći o radikalnim zajednicama općenito, upozorava da se takvom treba smatrati i Četnički ravnogorski pokret.
On objašnjava kako nikako ne treba stavljati znak jednakosti između paradžemata i radikalnih zajednica.
-Paradžemat je samo jedan vid djelovanja, pogotovo kroz ovaj vjerski element u okviru određenih radikalnih zajednica. Radikalizam je vrlo širok pojam i on se može ispoljavati na različite načine. Prije svega je radikalizam u okviru elementa ideologije zapravo najznačajniji. Što se tiče paradžemata koji se nisu priljučili Islamskoj zajednici, to je više stvar drugih organa, struktura vlasti u FBiH da se sagleda njihovo djelovanje kada je riječ o kršenju Zakona o vjerskim zajednicama – govori nam Lukač.
Dodaje da se pažnja treba posvetiti i objektima u kojima obavljaju vjerske obrede.
– Tu se moraju uključiti inspekcijski organi, ministarstva obrazovanja. Vidjet ćemo sa tim drugim organima, kantonalnim, šta rade u vezi s tim pitanjima, Pogotovo sada nakon stava da se određen broj paradžemata odbio priključi Islamskoj zajednici u BiH, odnosno da uđe u zakonom propisane norme svoga djelovanja. Nije naša nadležnost da zatvaramo negdje džamiju koja je pri takvom paradžematu.Treba vidjeti da li je iko odobrio rad tih vjerskih objekata i samu izgradnju. Ima tu puno pitanja – govori nam Lukač.
Upitali smo Lukača da li je i Četnički ravnogorski pokret radikalna organizacija, na što je on odgovorio potvrdno.
Tužilaštvo i SIPA
– I taj pokret bih svrstao u radikalnu organizaciju jer oni to u suštini jesu. Jako su radikalni i prema takvim oblicima se moraju poduzimati mjere iako se registriraju kao udruženja građana. Sigurno MUP RS-a je dužan i morat će poduzeti mjere u vezi s tim. Mi ćemo razgovarati s policijskim čelnicima iz RS-a , ali treba nešto poduzeti i na nivou Ministarstva sigurnosti BiH. Iz tih organizacija su pojedinci išli na strana ratišta, mi to znamo. Agencija za istrage i zaštitu (SIPA) prije svega ima nadležnost u takvim stvarima. I Tužiteljstvo BiH se mora pozabaviti tim pitanjima. Isto predstavlja sigurnosnu prijetnju povratnik s ratišta bilo iz Ukrajine ili Sirije – naglasio je Lukač.
Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti i postaviti link našeg portala kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.
Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.