U programu će učestvovati 228 učenika i nastavnika iz 43 osnovne i srednje škole. Po završetku škole dobit će certifikate Istraživača juniora i Istraživača seniora.
Po uzoru na društva sa razvijenom modernom muzejskom praksom i Bosna i Hercegovina će, zahvaljujući timu Zemaljskog muzeja BiH, Američkoj ambasadi i Obrazovnom centru za demokratiju i ljudska prava – CIVITAS, 15. aprila imati specijalni program za učenike osnovnih i srednjih škola, pod nazivom „Noć u Muzeju – Noć znanosti i aktivizma“.
Tako će se učenici i nastavnici, njih 228 iz 43 osnovne i srednje škole iz cijele BiH, kroz istraživačke laboratorije programa „Noć u muzeju“, upoznati sa kulturno-historijskim i prirodnim naslijeđem koje se čuva u Muzeju te tako ojačati i opredijeljenost za očuvanje kulturne baštine i prirodnih resursa.
Arheološko iskopavanje
– Želimo u BiH donijeti ono što je praksa u svijetu. Naglasak je na edukaciji, ali ovo je i način da stvaramo novu muzejsku publiku. Pošto se prijavilo puno djece, podijelit ćemo ih u osam grupa, a osmislili smo isto toliko radionica. Svaka grupa će početi u jednoj radionici, a onda će se rotirati – kazao nam je Samir Avdić, kustos Zemaljskog muzeja, koji je dio organizacionog tima “Noć u Muzeju“.
Program je podijeljen na dvije cjeline: Škola prirodnih i Škola društvenih nauka, a radionice su istraživačke labaratorije i to: arheološke, etnološke i prirodnjačke.
– U arheologiji će učenici učestovati u iskopavanju u koritu, gdje će u pijesku tražiti fragmente koje ćemo sakriti. Tako će učiti šta je to arheolog istraživač. Grupa u toj radionici bit će podijeljena na podgrupe, pa će svako imati zadatke, dakle, učestvovat će u igri oponašanja. Neko će oponašati glavnog arheologa, neko crtača…, a onda će sa konzervatorom, koji će pripremiti ljepilo i lupu, pronađene fragmente lijepiti i sastavljati – istakao je Avdić.
Druga radionica u arheologiji “Pronađi, prepoznaj i upoznaj“ podrazumijevat će bilježnicu koju specijalno pripremaju za ovu priliku, gdje će svaki učesnik dobiti do deset pitanja iz antičke prošlosti BiH. U etnologiji, učestvovat će u radionici tkanja gdje će sami pokušati tkati ćilim, učiti o kulturi stanovanja u BiH i to tako što će praviti repliku makete kuće sojenice –stambenog objekta uz rijeku Savu. U okviru etnologije, upoznat će se i sa zaboravljenim dječijim igrama: kupa, piljaka, mice, care care govedare, škole, klisa i pale.
Potraga za blagom
– U Školi prirodnih nauka bit će ornitološka labaratorija u okviru koje će djeca učiti o pticama, ali i učestvovati u noćnom dozivanju ptica u botaničkoj bašti. Imat ćemo i radionicu “U zagrljaju šume“, pokušat ćemo animirati njihovu ekološku svijest, a organizirat ćemo i potragu za blagom – rude, stijene, vulkan, morski svijet i beskičmenjaci – dodao je Avdić.
Svaka grupa imat će svog voditelja-kustosa, njegovog asistenta, volontere i dva do tri nastavnika. Rad u laboratorijama učenici će dokumentirati u Istraživačku bilježnicu na osnovu koje će im, po završetku programa, biti izdati certifikati Istraživača juniora – za učenike osnovnih škola i Istraživača seniora – za učenike srednjih škola – sudionike specijalnog programa “Noć u Muzeju“ koji je u planu da postane tradicionalno dešavanje u ovoj kulturnoj ustanovi.
Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti i postaviti link našeg portala kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.
Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.