Stižu i prvi rezultati bojkota trgovina. Porezne uprave bilježe smanjen promet nakon dvodnevnog bojkota. Vlasti i trgovci u Federaciji postigli su dogovor o zaključavnja 50+20 proizvoda od petka. Organizator poručuju važno je da se naš glas čuo. Ovo je tek početak.
Šok za trgovce, lekcija za Vladu. Građani protestovali novčanicima i pokazali da na one koji se pitaju mogu utjecati. Nakon 2 dana bojkota, brojke pokazale pad prometa u trgovinama.
Zarada trgovačkih lanaca pada, a vlasti konačno odlučile da čuju. Pa zaključavaju cijene osnovnih namirnica. Tako ćemo od petka imati spisak od oko 50 namirnica sa sniženim i zaključanim cijenama u Federaciji. Da li su potrebe građana zadovoljene ovim malim korakom, trebaju procijeniti oni sami. Hoće li novčanike ostaviti kod kuće i ove sedmice ili se zadovoljiti odlukom sa kojom nadležni odavno kasne?
„Vodimo se tim nekim demokratskim principom da su građani ti koje predstavljamo, a ne da mi budemo ti koji će nametati rješenje. Nakon izvještaja Poreske i odluke vlade da 50 cijena snizi i zamrzne, vidjet ćemo da li ćemo ostati u ovoj novoj grupi pri tom stavu da idemo tri dana, kako smo najavili, ili ćemo za ovu sedmicu čak i izostaviti bojkot“, kazao je Suad Đozić, organizator bojkota.
A dok građani razmišljaju da posustanu, struka upozorava – bojkot je poruka, ali ne i trajno rješenje. Glas građana je bitan, čak i presudan za pokretanje promjena. Porezna uprava broji, ali iako brojke tačne, ne broje pravi rezultat.
„Mi gledamo na pogrešno mjesto – nama nije cilj smanjenje prometa, nama je cilj da se smanje cijene. On je odradio svoju ulogu u smislu da je potakao trgovce da se sjedne i da se vidi šta je to što se može uraditi, ali mislim da to u dugom roku neće riješiti problem“, kaže ekonomski stručnjak Muamer Halilbašić.
Ekonomski stručnjak Zoran Pavlović ističe kako je statistika relativan pojam koji može da kaže šta hoće: „U ovom slučaju mislim da broj fiskalnih računa ili fiskalni promet koji je evidentiran na dan bojkota – nije adekvatan jer bojkot se odnosio prije svega na osnovne životne namirnice, koje su građanima najveći problem. Tržni lanci pad prometa koji imaju jer kupci ne kupuju u onom obimu kako su to radili ranije – podižu marže na sve što nije ograničeno“.
A rješenja, bar sa stručne strane, jasna i jednostavna.
„Ne treba zaključavati cijene jer to lako može donijeti do nestanka robe, a nemamo robne rezerve koje bi mogle da pokriju takve situacije. Mnogo je bolja varijanta da se kaže da osnovne životne namirnice imaju definisanu maržu i gotovo“, dodaje Pavlović.
Halilbašić ističe i kako je jedan od razloga zašto se nalazimo u ovoj situaciji – i razgranata mreža trgovina koja će se na neki način morati konsolidirati da bi se ove marže smanjile: „I poreska politika – mora se otvoriti ovo pitanje diferencirane stope PDV-a, gdje ćemo ici sa nižom stopom PDV-a za egzistencijalne proizvode“.
Rješenja ima ko ih traži. Bojkot je dokaz da alat za promjene postoji. A da li će ovo biti znak da je moć zaista u rukama građana kada jasno pokažu šta zaista žele?
Visoko.ba/federalna.ba
Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti i postaviti link našeg portala kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.
Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.