Struktura je otkrivena u junu 2024. godine tokom izgradnje treće trake na saveznoj autocesti u Hidalgu, istočni-centralni Meksiko.
Arheolozi s meksičkog Nacionalnog instituta za antropologiju i historija (INAH) uputili su se na mjesto događaja kako bi obavili istragu. Nakon istraživanja područja dronom iz zraka, njihov tim prikupio je 155 uzoraka, uključujući komade keramike, kameno oruđe i životinjske ljuske.
Kako bi zaštitili relikviju, arheološke vlasti odobrile su izgradnju velikog zida oko piramide, dužine 43 metra i visine 11,7 metara.
Građevina je dio predhispanskog naselja poznatog kao San Miguel, koje je datirano između epiklasičnog razdoblja (650.-950. CE) i kasnog postklasičnog razdoblja (1350.-1519. CE). To je bilo razdoblje kada je područje bilo pod kontrolom “gospodstva Metzca”, za koje INAH kaže da je ostavilo “multietnički pečat” barem do 16. stoljeća.
Međutim, historija ljudske aktivnosti seže mnogo dalje u okolno područje, s najranijim naseljima koja datiraju prije najmanje 14 000 godina.
Još uvijek je nejasno koliko predhispanskih struktura leži skriveno u Meksiku, kao i u Srednjoj i Južnoj Americi, ali posljednje su godine otkrile mnoštvo novih otkrića.
Mnogi od njih mogu se pripisati LiDAR-u, što je kratica za Light Detection and Ranging, tehnologiji daljinskog očitavanja koja koristi lasersko svjetlo za otkrivanje svijeta skrivenog golim okom. Koristi reflektirano svjetlo za generiranje informacija o obliku i karakteristikama objekata koji bi inače mogli biti skriveni vegetacijom, tlom ili drugim strukturama. Pokazalo se posebno plodonosnim u tropskim regijama gdje su davno izgubljena arheološka obilježja preplavljena vegetacijom.
Samo prošle godine, INAH je koristio LiDAR da otkrije tragove 18 kilometara duge ceste koja je povezivala gradove Maja prije više od 1200 godina. Dalje prema jugu u današnjoj Gvatemali, tehnika snimanja također je otkrila dokaze ranije nepoznate civilizacije Maja koja se sastoji od 964 međusobno povezana naselja povezana sa 177 kilometara drevnih cesta.
Ova su otkrića čvrst podsjetnik da je pretkolumbovski svijet bio živahan i nevjerovatno složen mnogo prije svoje prerane propasti u modernom dobu s dolaskom evropskih kolonizatora, piše Iflscience.
Visoko.co.ba/Klix.ba
Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti i postaviti link našeg portala kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.
Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.