Dok su se delegati iz 175 zemalja okupili u Busanu u Južnoj Koreji u ponedjeljak na petom krugu pregovora čiji je cilj osigurati međunarodni sporazum o suzbijanju zagađenja plastikom, dugotrajne podjele izazivaju sumnje da li je li konačni sporazum na vidiku.
Južna Koreja ove je sedmice domaćin petog i navodno posljednjeg sastanka Međuvladinog pregovaračkog odbora UN-a (INC-5), nakon što je prethodna runda pregovora u Ottawi u aprilu završila bez napretka u ograničavanju proizvodnje plastike.
Umjesto toga, razgovori će biti usmjereni na zabrinjavajuće hemikalije i druge mjere nakon što su se zemlje proizvođači petrohemije poput Saudijske Arabije i Kine snažno usprotivile naporima da se cilja proizvodnja plastike, zbog protesta zemalja koje snose najveći teret onečišćenja plastikom.
Podjele koje muče pregovore o sporazumu o plastici odražavaju sukobe koji su dugo zaustavljali napore UN-a da obuzdaju globalno zagrijavanje, s posljednjim klimatskim summitom, COP29, koji je upravo završio sporazumom koji su siromašnije zemlje ocijenile neadekvatnim.
Predsjedavajući INC Luis Vayas Valdivieso izjavio je novinarima u ponedjeljak kako je uvjeren da će ovosedmični pregovori rezultirati sporazumom ili tekstom koji vodi do sporazuma.
– Bez značajne intervencije očekuje se da će se količina plastike koja godišnje ulazi u okoliš do 2040. skoro udvostručiti u usporedbi s 2022. godinom – izjavio je Valdivieso na otvaranju skupa u Busanu u ponedjeljak.
– Radi se o tome da se čovječanstvo uzdigne kako bi odgovorilo na egzistencijalni izazov – kazao je on, ističući da je mikroplastika pronađena u ljudskim organima, prenosi Reuters.
Visoko.co.ba/federalna.ba/Fena
Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti i postaviti link našeg portala kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.
Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.