BiHHoće li usvajanje državnog budžeta biti još jedna moneta za potkusurivanje?

Hoće li usvajanje državnog budžeta biti još jedna moneta za potkusurivanje?

Iako je do kraja godine ostalo malo više od mjesec dana, Ministarstvo finansija i trezora Bosne i Hercegovine još nije uputilo prijedlog državnog budžeta za 2025. godinu. Stara praksa koja najavljuje još jedno privremeno finansiranje. I dok iz opozicije poručuju da se koplja lome zbog fiskalnog okvira, iz vlasti uvjeravanja da su svi uslovi ispunjeni, i da je na potezu državni ministar. Šta se, onda, čeka?

Godina na izmaku, a državnog budžeta još ni u najavi nema. No, stara je ovo priča kada je u pitanju ova tematika. Blokade koje dolaze iz entiteta RS često su razlog da se ovo pitanje razvuče što je moguće duže, obično na štetu države, tačnije – njenih institucija. Tako je bilo i ove, a, prema svemu sudeći, moglo bi biti i naredne godine.

“Svi uslovi za usvajanje ovog budžeta su se stekli i nadam se da će ministar Amidžić što prije ponuditi taj dokument prema Vijeću ministara. Zaista bi bila šteta, pa zbog ljudi, recimo, koji rade u institucijama Bosne i Hercegovine i koji očekuju usklađivanje svojih primanja i kapitalnih investicija koje su nam veoma važne i drugih okolnosti. Bilo bi jako bitno da taj budžet ove godine imamo na vrijeme”, poručio je Elmedin Konaković, ministar vanjskih poslova Bosne i Hercegovine (NiP).

Hoće li država budžet dobiti na vrijeme te u kojem iznosu – pitali smo Ministarstvo finansija i trezora Bosne i Hercegovine, ali do zaključenja priloga odgovor nismo dobili. No, razloga za brigu, izgleda, nema, jer smo država koja je, više-manje, prepuštena odlukama privremenog karaktera, pa tako i onim o privremenom finansiranju. S tim u vezi, u posljednje 24 godine državni budžet je na vrijeme donesen samo pet puta.

“Po pravilu se budžeti usaglašavaju od oktobra do novembra, a donose u decembru. Karakteristično za Bosnu i Hercegovinu je da koalicioni partneri koji su formirali vlast i imaju većinu u Parlamentarnoj skupštini često imaju oprečne želje, mišljenja i zahtjeve o rasporedu sredstava iz tog budžeta. To je najčešći razlog zašto nema usaglašenosti i dogovora između njih”, ističe ekonomski stručnjak Zoran Pavlović.

Jedan od razloga zašto još nemamo prijedlog budžeta, prema mišljenju zastupnika opozicije u Državnom parlamentu, mogla bi biti neslaganja u vezi s fiskalnim okvirom.

“Jedno od mojih pitanja je bilo kad će se završiti zakonska obaveza definiranja fiskalnog okvira i kad će se budžet naći u proceduri. Nema odgovora ni na to pitanje. Mislim da se lome politička koplja oko tog fiskalnog okvira, jer tamo se, praktično, definiraju neka strateška pitanja, tamo se definiraju i programske obaveze”, kaže Safet Kešo, zastupnik SDA u Zastupničkom domu PSBiH.

“Vršimo pritisak. Pitanje je za njih zašto nema još uvijek naznaka budžet, zašto nema evropskih zakona i zašto Vijeće ministara ne donosi nešto u Parlamentarnu skupštinu BiH”, pita Branislav Borenović, zastupnik PDP-a u Zastupničkom domu PSBiH.

Dok čekamo budžet i evropske zakone, napominjemo da je ovogodišnji budžet usvojen krajem jula. Iznosio je milijardu i 355 miliona KM, bio rekordan, te u odnosu na prošlu godinu veći za 40 miliona maraka. Istini za volju, on je, uglavnom, najvećim dijelom otišao na plate i materijalne troškove, a, kao i raniji, bio je bez značajnije razvojne komponente, pri čemu najviše trpe Oružane snage Bosne i Hercegovine.

Visoko.ba/federalna.ba


Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti i postaviti link našeg portala kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.

Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.

NAJNOVIJE