UEFA je juče predstavila novu strategiju pod nazivom „Unstoppable“ (Nezaustavljiva), kroz koju će u narednih šest godina uložiti milijardu eura za razvoj ženskog fudbala.
Cilj je da do 2030. godine u Evropi bude 5.000 profesionalnih igračica i šest profesionalnih liga.
Predsjednik UEFA-e Aleksander Čeferin, rekao je da će nova šestogodišnja strategija postaviti temelje za otključavanje punog potencijala ženskog fudbala te naglasio: „Dok ulazimo u ovu uzbudljivu novu eru, moramo da nastavimo sa istom strašću koja nas je dovde dovela. Naša posvećenost ovom cilju ostaje jaka kao i uvijek. Naša misija je jednostavna – da pomognemo ženskom fudbalu da zauzme istaknuto mjesto u Evropi“.
Izvršna direktorica UEFA-e za ženski fudbal Nadine Kessler izjavila je između ostalog:
„Evropski ženski fudbal nikada nije bio na boljem mjestu. Nacionalne ekipe i klubovi izuzetno napreduju zahvaljujući velikim ulaganjima, poboljšanom sistemu takmičenja kao i mnogobrojnim novim prilikama za profesionalno igranje. Fudbal je postao sport za mase, privlačeći stalno rastuću i raznoliku bazu obožavatelja i partnere koji neosporno pridonose njegovom rastu“.
Uz podršku i pomoć UEFA-e urađena je i strategija razvoja ženskog fudbala u BiH pod nazivom „Naše vrijeme, naš red,“ koja je zvanično predstavljena prije nekoliko dana, tokom priprema ženske „A“ reprezentacije.
NS/FS BIH se tako svrstava u red nacionalnih asocijacija koje intenzivno rade na unapređenju, razvoju i promociji ženskog fudbala na svim nivoima.
Osvajačica zlatne lopte u ženskoj konkurenciji Aitana Bonmati, kao i druge igračice već su podržale „Unstoppable“ a u promociju su se uključile i naše reprezentativke, Milena Nikolić i Emina Ekić.
Nfsbih.ba / Visoko.co.ba
Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti i postaviti link našeg portala kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.
Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.