Polovina Moldavaca glasala je “za” na nedjeljnom referendumu o težnjama zemlje za članstvo u EU, pokazali su rani rezultati, stavljajući malu zemlju razvučenu između Istoka i Zapada na put prema pridruživanju jedinstvenom tržištu uprkos pritisku Rusije.
Do ponedjeljka u 04.00 sati po srednjoevropskom vremenu, s 97,66 posto prebrojanih glasova, 50 posto Moldavaca glasalo je “za”, sudeći po rezultatima objavljenim na web stranici centralne izborne komisije Moldavije.
Konačni rezultat ipak je neizvjestan. Nekoliko sati ranije, djelimični rezultati pokazali su da 57 posto glasača nije spremno posvetiti se pridruživanju EU.
Analitičari kažu da su glasački listići većinom proevropske dijaspore prebrojani pri kraju, što je kampanji “za” dalo podsticaj u posljednjem trenu.
Iako su daleko od velikog uspjeha, rezultati idu u prilog sadašnjoj proevropskoj predsjednici Maji Sandu, koja se kandidirala na nedjeljnim izborima kako bi zadržala svoju funkciju. U ponedjeljak ujutru dobila je 41,91 posto glasova nakon 97,7 posto prebrojanih glasova.
Referendum i predsjednički izbori smatraju se testom spremnosti duboko podijeljene zemlje da održi bliske veze s Rusijom ili da se upusti u potencijalno dugotrajan proces pridruživanja Europskoj uniji.
Glavni suparnik Sandu na predsjedničkim izborima, bivši glavni tužitelj Aleksandar Stojanoglo, osvojio je 26,32 posto glasova, pripremajući pozornicu za drugi krug 3. novembra u siromašnoj bivšoj sovjetskoj jugoistočnoj evropskoj zemlji.
Izbori idu u drugi krug ako nijedan kandidat ne pređe brojku od 50 posto.
U objavi Moldavcima, Sandu je u nedjelju navečer izjavila kako postoje “jasni dokazi” da su kriminalne grupe koje rade skupa sa stranim silama neprijateljskim prema interesima Moldavije nastojale kupiti 300.000 glasova, što je nazvala “prevarom bez presedana”.
– Njihov je cilj bio potkopati demokratski proces. Njihova je namjera bila širenje straha i panike u društvu. Čekamo konačne rezultate, a odgovorit ćemo čvrstim odlukama – kazala je.
Uoči izbora, glasanje je zasjenio niz optužbi za miješanje u izbore od odbjeglog tajkuna Ilana Šora koji živi u Rusiji. Moskva je negirala miješanje, dok Šor demantuje nedjelo.
U ovom je mjesecu moldavska policija optužila Šora, u odsustvu na kaznu zatvora zbog prevare i krađe, da je pokušao platiti mrežu od najmanje 130.000 birača da glasaju “ne” i podrže “našeg kandidata” na izborima.
Šor je na društvenim mrežama otvoreno ponudio da plati Moldavcima da uvjere druge da glasaju na određeni način i kazao da je to legitimna upotreba novca koji je on zaradio.
U ranim jutarnjim satima u ponedjeljak, kazao je da su Moldavci glasali protiv referenduma.
– Danas ti čestitam, izgubila si bitku – dodao je, obraćajući se Sandu jednostavno kao Maja.
Uoči glasanja, moldavske vlasti uklonile su internetske izvore za koje su tvrdile da sadrže dezinformacije, objavile da su otkrile program u Rusiji za obuku Moldavaca da organiziraju masovne nemire i pokrenule su krivične postupke protiv Šorovih saveznika, prenosi Reuters
Visoko.co.ba/federalna.ba/Fena
Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti i postaviti link našeg portala kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.
Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.