Klimatske promjene pokreću anomalije u obrascima padavina širom svijeta, saopćili su naučnici u radu objavljenom u petak, što bi također moglo dovesti do jačanja tajfuna i drugih tropskih oluja.
Tajvan, Filipine, a potom i Kinu ove je sedmice pogodio najjači tajfun u godini, a škole, preduzeća i finansijska tržišta bila su zatvorena jer je brzina vjetra porasla do 227 kilometara na sat. Na istočnoj obali Kine, stotine hiljada ljudi evakuirano je u četvrtak prije dolaska oluje na kopno.
Jače tropske oluje dio su šireg fenomena ekstremnih vremenskih uslova podstaknutih višim temperaturama, kažu naučnici.
Istraživači koje je predvodio Zhang Wenxia s Kineske akademije nauka proučavali su istorijske meteorološke podatke i otkrili da je oko 75 posto kopnene površine svijeta doživjelo povećanje “varijabilnosti padavina” ili veće oscilacije između vlažnog i suhog vremena.
Visoke temperature povećale su sposobnost atmosfere da zadrži vlagu, što uzrokuje veće fluktuacije padavina, navode istraživači u radu koji je objavio časopis Science.
– Varijabilnost se povećala na većini mjesta, uključujući Australiju, što znači duža kišna razdoblja i sušna razdoblja – kazao je Steven Sherwood, naučnik iz Centra za istraživanje klimatskih promjena na Univerzitetu New South Wales, koji nije bio uključen u istraživanje.
-To će se povećati kako se globalno zagrijavanje nastavlja, povećavajući šanse za suše ili poplave – kazao je on, prenosi Reuters.
Visoko.co.ba/federalna.ba/Fena
Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti i postaviti link našeg portala kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.
Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.